کیمیاگران

شیمی - مهندسی شیمی و ....

چند عکس از عنصر فرانسیم برای شکی...

بسمه تعالی

این مطلب به درخواست یکی از بازدیدکنندگان وبلاگ تهیه شده است:

فرانسیم francium:

فرانسیم سنگین ترین فلز قلیایی است. تعداد پروتون های آن 87 و تعداد نوترون ها از 120 تا بیشتر از 140 متغییر است. در مورد فرانسیم اطلاعات فیزیکی و شیمیایی دقیقی در دسترس نیست. زیرا تمام ایزوتوپ های این عنصر پرتوزا می باشند. و نیم عمر پایدارترین ایزوتوپ فرانسیم فقط حدود 20 دقیقه است، بنابراین مقدار آن در طبیعت بسیار کم است. با اینکه می توان فرانسیم را در آزمایشگاه تهیه نمود اما مقدار کافی از آن که قابل اندازه گیری باشد هنوز به دست نیامده است.

این عنصر به گروه فلزات قلیایی تعلق دارد و عدد اتمی آن 87 می باشد. آرایش الکترونی فرانسیم به 7S1 ختم می شود. نقطه ذوب آن حدود 23 درجه سانتیگراد پیش بینی می گردد، که در صورت اپبات بعد از جیوه و برم سومین عنصر مایع در طبیعت خواهد بود.

فرانسیم در سال 1939 در موسسه کوری در فرانسه کشف شد. مقدار بسیار کمی فرانسیم به طور طبیعی در سنگ های معدن اورانیوم یافت می شود. همچنین در فروپاشی آلفای عنصر آکتنیم نیز به وجود می آید .مقدار کل فرانسیم موجود در پوسته کره زمین کمتر از 30 گرم تخمین زده می شود. اما در آزمایشگاه فرانسیم را می توان از طریق بمباران نوترونی توریم بدست آورد. یک روش دیگر پیشنهادی برای بدست اوردن فرانسیم 215 بمباران ورقه ی طلا توسط اکسیژن 18 می باشد:

حدود 33 ایزوتوپ از فرانسیم شناخته شده است که هیچکدام از آنها پایدار نیستند. و پایدارترین ایزوتوپ فرانسیم 223 است که دختر آکتنیم 227 می باشد. یکی دیگر از ایزوتوپ های پایدار فرانسیم ایزوتوپ 212 آن می باشد. هیچ گروه تحقیقاتی ای تاکنون نتوانسته است که مقدار قابل توزینی از فرانسیم را تهیه نماید.

ویژگی های فیزیکی فرانسیم را از روش برون یابی تخمین می زنند.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ساعت 10:17  توسط یعثوب شاهماری   |