کیمیاگران

شیمی - مهندسی شیمی و ....

آزمایش های جالب شیمی 2

 بسمه تعالی

سلام:

این چند آزمایش را به سفارش یکی از بهترین شاگردانم ، "آقای علیرضا اخوان پور" در نظر گرفته ام. که امیدوارم مورد توجه ایشان و شما دوستان عزیز قرار گیرد. در ضمن ما ازتمام نظرات، پيشنهادات و انتقادات شما استقبال مي كنيم. ما را از لطف خود محروم نفرماييد. منتظر مطالب شما هستيم.

- مقالات مرتبط:

آزمایش های جالب شیمی

 ۱- تخم مرغ نقره اي:

داستان تخم مرغ طلايي را همه ما در دوران كودكي به اشكال مختلف شنيده ايم. اما ما در اين جا به شما داشتن يك تخم مرغ نقره اي را آموزش خواهيم داد. شما مي توانيد با انجام اين آزمايش در مهماني هايتان ضمن شگفت زده كردن مهمانانتان اوقات شادي را براي آنها فراهم كنيد.

مواد و وسايل لازم: تخم مرغ ۱ عدد - ليوان شيشه اي نسبتاً بزرگ ۱ عدد - شمع يك عدد و مقداري آب.

 

 

 

 

خيلي ساده است، فقط كافيست تخم مرغ را روي شمع روشن بگيريد تا سراسر پوسته آن توسط دوده شمع سياه شود. بايد تخم مرغ را به رأس شمع كاملاً نزديك كنيد. ولي مواظب دستان خود باشيد تا نسوزد. دقت نماييد تا سراسر پوسته تخم مرغ بطور كاملاً يكنواخت از دوده پوشانده شود. ليوان را تا نيمه پر از آب كنيد. بطوريكه وقتي تخم مرغ را درون آب انداختيد، آب تمام سطح تخم مرغ را بپوشاند و در ضمن از ليوان نيز بيرون نريزد. حال از روبرو به تخم مرغ خود نگاه كنيد. چه مي بينيد؟ يك تخم مرغ نقره اي درخشنده كه خيلي بزرگتر از اندازه واقعي تخم مرغ سياه شده است.

به نظر شما دليل اين پديده چيست؟ اگر تخم مرغ نقره اي را از آب خارج كنيد دوباره به حالت قبل باز مي گردد. چرا؟

جواب سئوال ها را در انتهاي مقاله مشاهده نماييد.


۲- انداختن تخم مرغ در بطري: 

 شما مي توانيد با نشان دادن يك بطري كه دهانه آن نسبتاً تنگ است ابتدا از دوستان خود بپرسيد كه آيا به نظر شما مي شود بدون شكستن اين تخم مرغ آنرا درون بطري جا داد؟ اجازه دهيد دوستانتان پاسخهاي خود را بدهند كه در نوع خود جالب توجه است. سپس به شكل زير عمل نماييد.

مواد و وسايل لازم: تخم مرغ ۱ عدد - بطري شيشه اي با دهانه نسبتاً تنگ - سركه - وازلين - پنبه و الكل.

شما براي شگفت زده كردن دوستانتان بايستي يك تخم مرغ را حداقل ۶ ساعت قبل درون سركه قرار داده باشيد. اينكار را طوري انجام دهيد كه سركه تمام سطح تخم مرغ را بپوشاند. توجه داشته باشيد كه تخم مرغ تازه نه در سركه و نه در آب شناور نمي شود و بطور كامل غرق خواهد شد. پوسته تخم مرغ با سركه واكنش داده و تبديل به يك لايه لاستيكي شكل و انعطاف پذير مي گردد. وقتي كه پوسته تخم مرغ كاملاً انعطاف پذير گرديد،دهانه بطري را با وازلين چرب نموده سپس مقداري پنبه را به الكل آغشته با احتياط آتش زده و درون بطري بيندازيد. حال اگر تخم مرغ انعطاف پذيرتان را بر دهانه بطري قرار دهيد، طي يك واكنش ناگهاني به درون بطري مكيده مي شود و دوستانتان را شگفت زده خواهد نمود. دقت كنيد اگر دهانه بطري خيلي تنگ باشد آزمايش با شكست مواجه خواهد شد.

 چنانچه تمايل به نگهداري اين تخم مرغ داريد، بايد مقداري الكل در بطري بريزيد تا سطح تخم مرغ را كاملاً بپوشاند. در غير اينصورت تخم مرغ به سرعت فاسد خواهد شد.


۳- انرژي گرماي دست: 

اگر به شما بگويم مي توانيد با گرماي دستتان يك سكه ۵۰ توماني را به حركت در آوريد، حتماً تعجب خواهيد نمود. اگر باور نمي كنيد مي توانيد با انجام اين آزمايش باورهايتان را متحول نماييد.

مواد و وسايل لازم: سكه ۵۰ توماني ۱ عدد - بطري شيشه اي نوشابه - مقداري آب.

بطري نوشابه را تا ۳/۱ از آب پر كرده و در يخچال بگذاريد. توجه نماييد كه در بطري را نبسته باشيد. حال وقتي كه بطري به اندازه كافي سرد شد قبل از خروج بطري از يخچال سكه خود را با كمي آب خيس كنيد و وقتي كه بطري را از يخچال در آورديد. بلافاصله سكه را در دهانه بطري بگذاري. حال قسمت خالي بطري را با دستانتان نگهداريد و به حركات سكه دقت كنيد.

Glass_Bottle-M.Klein

همانطور كه مشاهده مي كنيد سكه در دهانه بطري شروع به تكان خوردن مي نمايد. به نظر شما حركات سكه چه دليلي مي تواند داشته باشد؟

جواب سئوال ها را در انتهاي مقاله مشاهده نماييد.


۴- توليد هيدروژن با چنته: 

شما مي توانيد با استفاده از چنته و كمي فويل آلومينيومي گاز هيدرژن تهيه نموده و از آن در آزمايشهايتان استفاده نماييد.

  مواد و وسايل لازم: چنته - فويل آلومينيومي - آب و بطري شيشيه اي

چنته ماده اي است كه از آن براي باز كردن لوله هاي فاضلاب استفاده مي شود، با توجه به اين مطلب بايد بدانيد كه چنته همان سود سوز آور مي باشد، كه شما مي توانيد با قيمت بسيار مناسب آن را از سوپر ماركت محل تهيه نماييد.

مقداري آب درون بطري بريزيد طوريكه ۳/۱ بطري را پر كند. حال مقداري چنته را در اين بطري بريزيد، مواظب باشيد كه سود سوز آور با دستتان تماس پيدا نكند زيرا بلافاصله آب دستتان را جذب كرده و ضمن واكنش با پوست باعث ايجاد سوزش و خارش در محل تماس مي گردد. درحين آزمايش نيز دستتان را به دهان يا چشم خود نزنيد. مقداري فويل آلومينيومي را به صورت گلوله هاي كوچك در آورده و داخل بطري بياندازيد.

 

 طي يك واكنش شيميايي گاز هيدروژن ايجاد مي شود كه به آرامي بالا مي آيد. حال اگر با احتياط كامل كبريت مشتعلي را به دهانه بطري نزديك نماييد پديده پر هيجاني را مشاهده خواهيد نمود. از هيدروژن به دست آمده براي باد كردن باد كنك هم مي توانيد استفاده نماييد. اين بادكنك تا ارتفاع زيادي بالا مي رود. محلول داخل بطري را به همراه آب زياد داخل سينك مي تواني تخليه نماييد.


۵- آتشفشان خود اشتعال: 

اكثر ما از ديدن آزمايش كوه آتشفشان در دوره راهنمايي بسيار متعجب شده ايم، اما در اينجا من مي خواهم به شما كوه آتشفشاني آموزش بدهم بطور خود به خود و ناگهاني مشتعل مي شود. مواد لازم براي اين آزمايش بسيار ساده است.

  مواد و وسايل لازم: سطح نسوز - پتاسيم پرمنگنات - گليسرين.

پتاسيم پرمنگنات يك ضدعفوني كننده قوي مي باشد كه مي توان آن را از داروخانه ها تهيه نمود. گليسيرين نيز در سوپر ماركت ها به راحتي قابل خريد است. انحلال اين دو ماده در هم با واكنشي گرما زا همراه است كه باعث ايجاد شعله مي شود. اشتعال اين دو ماده بسيار پر انرژي و سريع است.

fire.jpg

به اندازه يك قاشق پتاسيم پرمنگنات را بر روي يك سطح نسوز ريخته، از نبودن مواد و وسايل قابل اشتعال در محيط مطمئن شده و سپس مقداري گليسرين روي آن بريزيد. چنانچه دماي محيط در حدود ۲۵ درجه سانتيگراد باشد، اشتعال خود به خود ناگهاني خواهيم داشت. البته اين اشتعال بعد از مدت كوتاهي روي مي دهد كه شما مي توانيد براي هيجان زده كردن دوستانتان در اين حين با آنها شروع به صحبت نموده و حواسسشان را پرت نماييد. توجه داشته باشيد كه دود حاصل از اين آزمايش تقريباً سمي است و از استنشاق آن بايد خودداري نمود.


پاسخ سئوالها: 

۱- دوده ای که روی تخم مرغ را گرفته است، نفوذ ناپذير بوده و مانع از نفوذ آب به سطح تخم مرغ مي شود و هنگام فرو رفتن در آب يك لايه نازك هوا را همراه خود مي برد. اين لايه هوا كه به طور يكنواخت سطح تخم مرغ را پوشانده است. باعث ايجاد شكست در نور عبوري از آب مي شود. كه همين شكست نور رنگ سياه تخم مرغ را نقره اي نمايش مي دهد. برا مشاهده يك پديده مشابه شما مي توانيد يك لوله آزمايش را در آب فرو برده و از روبرو به آن نگاه كنيد، مشاهده خواهيد نمود كه قسمتي از لوله كه داخل آب قرار دارد نقره اي به نظر مي رسد. حال دليل بزرگتر بوده تخم مرغ نقره اي نسبت به تخم مرغ معمولي را شما به ما بگوييد.

۲- با سرد شدن بطري هواي داخل بطري منقبض مي شود. به اين ترتيب هواي بيشتري داخل بطري جمع مي شود. وقتي شما با دستتان بطري را گرم مي كنيد، هواي داخل بطري منبسط شده و سعي در خارج شدن از بطري دارد كه فشار وارده از سوي هوا سكه را تكان مي دهد. دليل اينكه در بطري به مقدار ۳/۱ آب مي ريزيم نيز اين است كه آب داراي ظرفيت گرمايي ويژه بالايي است و وجود آب درون بطري شيشه اي موجب جلوگيري از ايجاد شك حرارتي مي شود.

.موفق باشيد

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم تیر ۱۳۸۵ساعت 10:5  توسط یعثوب شاهماری   |