کیمیاگران

شیمی - مهندسی شیمی و ....

چند ماده شیمیایی که هرگز نباید با هم مخلوط شوند...

به نام خدا
 
بعضی از مواد شیمیایی معمول خانگی هرگز نباید با یکدیگر مخلوط شوند. اختلاط این مواد با هم می تواند منجر به تولید مواد شیمیایی سمی و مرگبار شده یا عواقب نامطلوبی را ایجاد نماید. سالانه در روزهای پایانی منجر به عید نوروز در ایران و کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند و آئین پاکیزگی قبل از نوروز را برگزار می کنند آمار زنان خانه داری که به واسطه ی اختلاط مواد شیمیایی خانگی دچار جراحت و یا مرگ شده اند به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.
در این مقاله به منظور آشنایی هرچه بیشتر شما با خطرات و نتایج آمیختن مواد شیمیایی خانگی مطالبی ارائه می شود. از دید اینجانب یعثوب شاهماری مترجم و نگارنده ی این مقاله انتشار آن با یا بدون ذکر منبع هیچ مانعی ندارد. شاید با انتشار این مقاله حتی یک نفر از خطر مرگ نجات پیدا کنه.

1- مایع سفید کننده + آمونیاک = گاز کشنده ی کلرآمین
 
Bleach and ammonia react to release toxic vapors. - Doug Armand, Getty Images


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
مایع سفید کننده که گاهی از اون با اسامی بلیچ، آب ژاول و یا وایتکس یاد میشه در واقع همون سدیم هیپوکلریت شیمیدان هاست. مایع سفید کننده و آمونیاک از پاک کننده های متداول مورد استفاده در اغلب خانه ها هستن که به هیچ وجه نباید با هم مخلوط بشن. اختلاط این دو ماده با هم باعث ایجاد بخارات کشنده ی کلرآمین شده و در برخی موارد هم هیدرازین تولید می شود.

عواقب اختلاط: بخارات کلرآمین باعث سوزش چشم و مخاط تنفسی شده و به سیستم های داخلی بدن صدمه می زند. اگر مقدار کافی آمونیاک در این اختلاط وجود داشته باشد، هیدرازین هم تولید می شود. هیدرازین علاوه بر سمی بودن به شدت انفجاری هم هست. بهترین سناریو در این اختلاط تحریک چشم و سیستم تنفسی و ایجاد ناراحتیه و بدترین سناریو مرگه...

2- مایع سفید کننده + الکل بهداشتی = ماده به شدت سمی کلروفرم
 
Chloroform is also known as trichloromethane (TCM) and methyl trichloride. - Ben Mills


 
 
 
 
 
 
سدیم هیپوکلریت موجود در مایع سفید کنند و یا همون بلیچ با اتانول و یا ایزوپروپیل الکل موجود در الکل های بهداشتی واکنش داده و گاز به شدت سمی کلروفرم را تولید می کنه.علاوه بر کلروفرم مواد خطرناک دیگه ای مثل کلرو استن، دی کلرو استن و کلریدریک اسید هم در جریان این واکنش تولید می شن.

عواقب اختلاط: تنفس مقدار زیادی کلروفرم باعث تحریک چشم، ریزش ناخودآگاه اشک، تحریک شدید ریه ها میشه که شما را وادار به تنفس در هوای آزاد خواهد کرد. توصیه می شود اگر مقداری گاز کلروفرم را استنشاق کردید حتما به فضای باز رفته و هوای تازه تنفس کنید. در غیر اینصورت تنفس مقدار زیادی کلروفرم می تواند مرگبار باشد. کلریدریک اسید باعث ایجاد سوختگی شیمیایی شدید در پوست و ریه ی شما خواهد شد. این مواد شیمیایی برای سلول های حیاتی خطرناک بوده و ضمن صدمه زدن به اعضای حیاتی بدن شما می تونه احتمال ابتلا به سرطان یا بیماری های خطرناک را افزایش داده و مشکلات عدیده ای برای انسان ایجاد کنن.

3- مایع سفید کننده + سرکه = گاز کشنده ی کلر
 
This is a sample of pure chlorine gas. Chlorine gas is a pale greenish yellow color. - Greenhorn1, public domain

شاید تا اینجا توجه شما به این نکته جلب شده باشه که در هر سه مورد ذکر شده مایع سفید کننده متهم ردیف اول ایجاد محصولات خطرناک و کشنده است. بعضی از مردم فکر می کنن که با مخلوط کردن مایع سفید کننده و سرکه قدرت پاک کنندگی محلول افزایش می یابد. باید بگم که این اصلا ایده ی خوبی نیست چون این عمل منجر به تولید گاز خطرناک و کشنده ی کلر میشه. در ایران اغلب خانم های خانه دار مایع سفید کننده را با جوهر نمک مخلوط می کنن که این عمل به شدت خطرناکه و مقدار زیادی گاز کلر آزاد می کنه. بله این واکنش فقط به سرکه محدود نمیشه بلکه هیچکدام از شوینده ها و مواد خانگی نباید با مایع سفید کننده مخلوط بشن. از جمله ی این مواد میشه به آبلیمو، جوهر نمک و یا سایر اسیدهای خانگی اشاره کرد.
 
عواقب اختلاط: کلر گازیه که در جنگ های شیمیایی به عنوان بمب شیمیایی از آن استفاده می شده بنابراین مطمئنم که این گاز برای تنفس یا تولید در فضای خانه ی شما مناسب نخواهد بود. کلر به پوست حمله کرده و مخاط تنفسی را از بین برده و سیستم تنفس را مختل می کند. در بهترین حالت اینم گاز باعث ایجاد حساسیت و سوزش در ناحیه چشم، بینی و دهان می شود. اما اگر شما در غلظت بالایی از گاز کلر قرار بگیرید دچار سوختی شیمیایی شدیدی خواهید شد که می تواند منجر به مرگ یا نقص عضو شود. اگر احیانا این شرایط به طور ناخواسته برای شما پیش آمد سریعا به هوای آزاد پناه ببرید.
 
4- سرکه + آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) = پر استیک اسید
 
Paracetic acid is corrosive. - Johannes Raitio, stock.xchng
 
اگه می خواهید با مخلوط کردن چندتا ماده ی شیمایی یه سرگرمی مفرح برای خودتون ایجاد کنید و شاید به ماده ی شیمیایی جدیدتر با قابلیت های باور نکردنی دست پیدا کنید، باید بهتون بگم که بازی خطرناکی را انتخاب کرده اید. مواد شوینده ی خانگی به هیچ عنوان برای این بازی خطرناک مناسب نیستند. سرکه که همون استیک اسید ضعیفه با آب اکسیژنه یا همون هیدروژن پر اکسید تولید پر استیک اسید خواهد کرد.درسته که این ماده یک ضدعفونی کننده ی قویه اما به شدت هم سمی و خورنده است. در واقع شما دو ماده ی کم خطر خانگی را به یک ماده ی به شدت خطرناک و سمی تبدیل کرده اید.
 
عواقب اختلاط: پر استیک اسید می تواند چشم و بینی شما را تحریک کند و یا شما را دچار یک سوختگی شیمیایی خطرناک نماید.
 
5- اکسیدان (پراکسید) + حنا = یک کابوس وحشتناک
Henna is a common red hair dye for home coloring. - Laure LIDJI, Getty Images
 
این واکنش شیمیایی نه چندان خوشایند اغلب برای خانم هایی اتفاق می افتد که عادت دارند در خانه موهای خود را رنگ کنند. بر روی بسته های رنگ موهای شیمیایی اغلب این هشدار نوشته می شود که اگر شما دفعه ی قبل برای رنگ کردن موهای خود از رنگ های حاوی حنا استفاده نموده اید نباید از رنگ های شیمیایی استفاده نمایید.
همینطور اگر رنگ های حنا را با بسته بندی های استاندارد خریداری نمایید این تذکر به شما داده می شود که اگر دفعه ی قبل از رنگ موی شیمیایی استفاده کرده اید نباید از حنا استفاده نمایید.
به نظر شما چرا کارخانجات یک چنین هشداری را به شما می دهند؟ الان براتونم توضیح میدم...
حنا به طور طبیعی علاوه بر رنگ دانه های قرمز حاوی مقادیری نمک های فلزدار می باشد، که واکنش این فلزات با اکسیدان (همون آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید) موجود در رنگ های شیمیایی یک واکنش به شدت گرمازا ایجاد کرده و علاوه بر خشک و شکننده نمودن موها و سوزاندن پوست سر یک رنگ بسیار زشت و وحشتناک بر روی موهای سر شما ایجاد می کند. این واکنش شیمیایی می تواند وحشتناک ترین کابوس زندگی شما باشد.
 
عواقب اختلاط: پراکسید رنگ موهای شما را از بین می برد تا بستر مناسبی برای جایگزینی رنگ های شیمیایی مطلوب و دلخواه شما ایجاد شود. اما پراکسید یا همون اکسیدان وقتی در مجاورت فلزات قرار می گیرد واکنش به شدت گرمازایی تولید می کند. فلزات موجود در ترکیبات طبیعی حنا یکی از گزینه های این واکنش شیمیایی نحس هستند. در بهترین حالت موهای شما خشک و شکننده شده و پوست سر دچار خارش شدید و سوزش می شود به همراه یک رنگ زشت و وحشتناک برای موهای شما... اما در بدترین حالت باید عرض کنم به دنیای جدید و پرهیجان کلاه گیس به سرها خوش اومدید ....
 
 6- جوش شیرین + سرکه = بخار و آب زیاد
 
A baking soda and vinegar volcano is a classic chemistry project. - Marilyn Nieves, Getty Images
 
تا اینجا هرچی واکنش شیمیایی بررسی کردیم نتیجه ی واکنش مواد سمی و خطرناکی بودن که می تونستن سلامت شما را به خطر بندازن. اما این واکنش به لطف خدا بی خطره اینقد بی خطر که می تونید برای نمایش کوه آتشفشان از اون استفاده کنید. طی این واکنش مقدار زیادی گاز کزبن دی اکسید و آب آزاد میشه. تنها ضرر این واکنش اینه که شما مواد شیمیایی خانگی ای را که به قیمت گزاف خریداری کرده اید تبدیل به مواد بلا استفاده می نمایید. 
 
عواقب اختلاط: جوش شیرین (سدیم بی کربنات) و سرکه (استیک اسید ضعیف) در صورت واکنش باهم تولید آب، کربن دی اکسید و سدیم استات می کنن. شما می تونید از سدیم استات تولید شده برای آزمایش یخ داغ استفاده کنید که در این صورت یک واکنش شیمیایی مفید خواهید داشت. اما اگر غیر از این باشد متاسفم پولتون رو دور ریختید...
 
 7- آلفا هیدروکسی اسیدها/ گلیکولیک اسید + رتینول = دور ریختن اسکناس ها
 
Anti-aging products are expensive, so don't waste the investment inactivating them by accident. - Dimitri Otis, Getty Images
 
کرم های مراقبت از پوست که باعث کاهش چین و چروک صورت می شوند حاوی اسید های آلفا هیدروکسی، گلیکولیک اسید و یا رتینول هستند. استفاده ی هم زمان از این اسیدها و رتینول باعث کاهش اثر هردوی آنها می شود. بنابراین نباید از دو محصول جداگانه به طور هم زمان برای کاهش چین و چروک پوست استفاده کرد. 
 
عواقب اختلاط: هرکدام از محصولات شیمیایی مراقبت از پوست فقط در یک PH مناسب موثر هستند. اختلاط محصولات شیمیایی متفاوت می تواند باعث تغییرات PH شده و اثرات مفید آن ها را از بین برده، کرم های گرانقیمت پوستی شما را به یک ماده ی بی خاصیت و بی اثر تبدیل نماید. آلفا هیدروکسی اسید ها و گلیکولیک اسید می تواند باعث از بین رفتن سلول ها ی مرده و جایگزینی آن ها با سلول های جوان شود. اما رتینول این اثر را به شدت کاهش می دهد. در بهترین حالت، پوست شما تحریک شده و دچار حساسیت می شود، بعلاوه ی اینکه پول شما هم هدر می رود. 
شما می توانید به طور همزمان فقط از محصولاتی استفاده نمایید که کارشناسان استفاده از آنها را بلامانع بدانند. اما اگر نسبت به این موضوع علم ندارید بهتر است بعد از استفاده از یک محصول از محصول دیگر استفاده نمایید.
 پایان
 
 
step00011.jpg

برچسب‌ها: مواد آرایشی و بهداشتی, شیمی, کاربرد شیمی, واکنش های خطرناک, فلزات
+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم آبان ۱۳۹۳ساعت 22:7  توسط یعثوب شاهماری   | 

آشنایی با انواع مخلوط کن های پودری

به نام خدا

مخلوط کن های پودرهای خشک مانند پودر کاکائو، چای خشک، سیمان، پودرهای شوینده و ... شامل ماشین هایی هستند که جهت اختلاط مواد پودرهای روان و یا خمیرهای سنگین به کار می روند. اختلاط از طریق همزدن آهسته مواد توسط یک پروانه، با غلتاندن، یا مالش سانتریفوژ و ضربه انجام می شود. این مخلوط کن ها دارای ساختمانی نسبتا سبک اند و قدرت مصرفی آن ها برای جرم موادی که مخلوط می شوند متوسط است.

مخلوط کن های نواری (بلندر یا مخلوط کن افقی):

http://www.gimatengineering.com/imggrandischede/Mixer.jpg

این مخلوط کن از یک مخزن افقی که دارای شفت مرکزی و همزن نواری مارپیچی تشکیل شده است. دو نوار متقابل روی شفت به طور یکسان نصب شده اند. یکی از این نوارها جامدات را آهسته در یک جهت و دیگری آن ها را سریعا در جهت دیگر حرکت می دهد. نوارها ممکن است یک پارچه یا تکه ای باشند.

اختلاط را تلاطم حاصل از همزن های متقابل به وجود می آورد، نه صرفا حرکت جامدات در مخزن. بعضی از مخلوط کن های نواری به طور ناپیوسته کار می کنند. به این ترتیب که جامدات را در آن ها ریخته و تا میزان دلخواه مخلوط می کنند؛ سایر مخلوط کن ها به طور پیوسته کار می کنند، طوریکه در آن ها جامدات از یک سر مخزن وارد و از سر دیگر خارج می شوند. از مخزن باز یا کمی پوشیده برای کارهای سبک و از مخزن های بسته و با دیواره سنگین برای عملیات تحت فشار یا عملیات در خلا استفاده می شود. برای خمیرهای رقیق و پودرهایی که به سهولت جریان نمی یابند، مخلوط کن های نواری وسایل کار آمدی هستند. بعضی از واحدهای ناپیوسته خیلی بزرگ اند، و حدود 9000 گالن یعنی 34 مترمکعب مواد در آن ها جای می گیرد. قدرت مصرفی این مخلوط کن ها متوسط می باشد.

مخلوط کن ها با مارپیچ داخلی:

RIBBON MIXERS - RIBBON BLENDERS

دانه های روان و سایر جامدات سبک اغلب در مخزنی عمودی مخلوط می شوند، که دارای نقاله مارپیچی برای بالا بردن مواد و گردش دادن آنهاست. بسیاری از طرح های مختلف تجاری این دستگاه در دسترس هستند. در یکی از انواع رایج، مارپیچی با حرکت دوگانه حول محور مرکزی یک مخزن مخروطی می چرخد، و با تمام قسمت های مخلوط تماس می گیرد. اختلاط در این وسیله معمولاً آهسته تر از اختلاط در مخلوط کن های نواری است، اما قدرت مصرفی نیز کمتر است.

مخلوط کن های غلتان:

بسیاری از مواد با غلتانده شدن در محفظه نیمه پری که حول یک محور افقی می چرخد مخلوط می شوند. آسیاب های گلوله ای هم در این فرایند اغلب به عنوان مخلوط کن به کار می روند. ولی در اغلب مخلوط کن های غلتان دارای اجزای آسیاب کننده نیستند. مثلا، استوانه های غلتان شبیه آسیاب های گلوله ای اند ولی گلوله ندارند؛ آنها سوسپانسیون های جامدات چگال در مایعات و پودرهای خشک سنگین را به خوبی مخلوط می کنند.

China V Shaped Mixer, CH-V Series High Efficiency Blender, Stainless Steel Pharma Mixer For Mixing Of Dry Granulate supplier

مخلوط کن دو مخروطی یک وسیله ی همه پسند برای پودرهای خشک و روان است. پیمانه ای از مواد از بالا درون مخلوط کن ریخته می شود و 50 تا 60 درصد آن را پر می کند.  دو انتهای محفظه بسته شده و برای 5 تا 20 دقیقه عمل اختلاط ادامه می یابد. در نهایت ماشین متوقف شده و مواد مخلوط شده از ته محفظه به داخل نقاله یا انبارک ریخته می شوند. مخلوط کن V شکل یا دوقلو از دو استوانه که به صورت V به هم متصل اند و حول یک محور افقی می چرخند تشکیل شده است. این مخلوط کن نیز مانند مخلوط کن دو مخروطی می تواند دارای افشانه های داخلی باشد، از طریق آن ها کمی مایع وارد مخلوط می شود، یا مجهز به وسایل مکانیکی باشد که کلوخه های جامدات را خرد می کنند. مخلوط کن ها با پوسته دوقلو در بعضی عملیات اختلاط کارآمدتر از مخلوط کن های دو مخروطی هستند.

مخلوط کن های غلتان در اندازه های مختلف و از مواد گوناگون ساخته می شوند. قدرت مصرفی آن ها معمولا کمتر از مخلوط کن های نواری است.

اختلاط در مخلوط کن های غلتان در ابتدا سریع بوده ولی هیچگاه کامل نمی شود. در این نوع مخلوط کن، اجزای مخلوط هیچ وقت با روش کاملاً تصادفی مخلوط نمی شوند.پس از مدتی کیفیت مخلوط ثابت می ماند، نوسان می کند و ممکن است افت کند. نیروهای مانع اختلاط، که معمولاً الکترواستاتیکی اند، همیشه در مخلوط کن جامدات خشک وجود دارند، و اثر آن ها خصوصاً در اینجا قابل توجه است. این نیروها اغلب از کامل شدن اختلاط جلوگیری می کنند، و اگر زمان اختلاط طولانی باشد، این نیروها ممکن است موجب عدم اختلاط و جدانشینی شوند.

چرخ های ضربه ای:

پودرهای ریز و سبک مانند حشره کش ها را با افشاندن آن ها به صورت یک لایه ی نازک تحت کنش سانتریفوژ به طور پیوسته می توان مخلوط کرد. یک پیش آمیخته از اجزای خشک به طور پیوسته در نزدیک مرکز دیسک چرخان پر سرعتی به قطر 250 تا 700 میلی متر( 10 تا 27 اینچ) وارد می شود. دیسک مواد را به طرف بیرون می کشد و وارد محفظه ساکنی می کند. نیروی برشی نیرومندی که ضمن حرکت پودرها روی سطح دیسک بر آن ها اثر می کند مواد مختلف را کاملاً مخلوط می کند. این دیسک در بعضی از ماشین ها عمودی و در بعضی دیگر افقی است. آسیاب دیسکی یکی از مخلوط های کار آمد از این نوع است.

در بعضی وسایل که برای اختلاط طراحی می شوند برای افزایش کارایی اختلاط پیش آمیخته روی یک روتور دوتاییی افقی که پین های کوتاه عمودی در نزدیک محیط خود دارد ریخته می شود. این عمل به منظور اختلاط بهتر صورت می گیرد نه به منظور رسیدن به ذرات با ابعاد کوچکتر.

در اختلاط های آسان از دیسکی به قطر 350 میلی متر و  با سرعت 1750 دور در دقیقه استفاده می شود اما برای اختلاط های سخت به سرعت 3500 دور در دقیقه نیاز است. گاهی در یک یا چند ماشین سری از چندین پاس استفاده می شود. برای دستیابی به نتایج خوب، پیش آمیخته ای که وارد چرخ ضربه ای می شود باید نسبتا یکنواخت باشد، تا تقریبا هیچ ماده ای در مخلوط کن نماند و شانسی برای ترکیب مجدد مواد خروجی و مواد ورودی نداشته باشند. چرخ های ضربه ای در هر ساعت 1 تا 25 تن پود روان را می توانند مخلوط کنند.

مخلوط کن های جامدات همدوس:

اختلاط جامدات همدوس مانند انواع خمیرها، مواد پلاستیکی و لاستیکی از مشکل ترین انواع اختلاط است. این مواد از جهاتی شبیه مایعات هستند، اما ویسکوزیته ی خیلی زیاد آن ها به این معنی است که دستگاه اختلاط آن ها باید متفاوت و بسیار قویتر از مخلوط کن های پودری باشد. تیغه هایی که جامدات همدوس را مخلوط می کنند نمی توانند ایجاد جریان کنند، بلکه مواد را برش می دهند، تا می کنند، کش می دهند و متراکم می کنند.

انرژی مکانیکی توسط قطعات متحرک مستقیماً به توده مواد داده می شود. در نوع بسته مانند مخلوط کن های بن بوری، دیواره داخلی محفظه به صورت قسمتی از ابزار اختلاط عمل می کند و تمام کنش اختلاط در نزدیک قسمت های متحرک روی می دهد. لقی بین بازوهای اختلاط، روتورها، و دیواره محفظه باید بسیار کم باشد. نیروهای ایجاد شده در این مخلوط کن ها بزرگ اند. این ماشین آلات باید محکم و با دوام باشند و قدرت مصرفی آن ها زیاد است. گرمای حاصل برای جرم واحد مواد ممکن است آنقدر باشد که، برای جلوگیری از افزایش دما تا میزان خطرناکی برای دستگاه یا مواد، نیاز به سرمایش دارند.

مخلوط کن ها با قوطی قابل تعویض:

این وسایل مایعات ویسکوز یا خمیرهای سبک را مخلوط می کنند، مانند اختلاطی که در فرآوری مواد غذایی یا رنگ سازی انجام می شود. قوطی این نوع مخلوط کن کوچک و قابل تعویض است و حجم آن مابین 20 تا 400 لیتر می باشد. همزن از چند تیغه یا انگشتی عمودی که روی کلاهک چرخان و در نزیک دیواره قوطی قرار دارند تشکیل شده است. تیغه ها کمی می پیچند. همزن نسبت به محور قوطی به صورت خارج از مرکز قرار دارد. قوطی روی میز چرخانی که در جهت مخالف همزن حرکت می کند مستقر است به طوری که ضمن عملیات تمام مایع یا خمیر داخل قوطی با تیغه های مخلوط کن تماس می گیرد. وقتی اختلاط تمام می شود، کلاهک همزن بالا می رود و تیغه ها را به طرف خارج قوطی بالا می برد. تیغه ها را تمیز می کنند و  قوطی جدیدی با پیمانه جدید جایگزین قوطی قبلی می شود.

ادامه دارد....

 

 http://s5.picofile.com/file/8141889242/%D8%AA%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%BA_%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF%D8%B1.jpg

 


برچسب‌ها: مهندسی شیمی, مخلوط کن, بلندر, طراحی و ساخت
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم شهریور ۱۳۹۳ساعت 12:10  توسط یعثوب شاهماری   | 

اعطای نمایندگی فروش شامپو کارواش به شهرستان ها

به نام خدا

 

شرکت فنی مهندسی کیمیا صنعت آتامان

به شماره ثبتی: 460181

 

http://www.crownvalleyautospa.com/images/free-car-wash.jpg

تولید کننده انواع شامپو کارواش معمولی، موتورشو  و VIP و شامپو با کف

رنگی(با فرمولاسیون های انحصاری و اقتصادی)، واکس بدنه، واکس داشبورد،

فولیمکس ( پاک کننده لوازم داخلی خودرو) و شیشه شور جهت فروش محصولات

خود در شهرستان ها و مراکز استان نمایندگی می پذیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های79 و 02126761249 و 09368311781 تماس گرفته  و یا از طریق

ایمیل kimiagar85@yahoo.com اقدام فرمایید.

آدرس دفتر فروش: تهران - شهرک غرب - بلوار فرحزادی- بالاتر از بلوار دریا- ساختمان صدف دو واحد 21

تلفن: 79 و 02126761249

فکس: 02122092167


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ساعت 0:55  توسط یعثوب شاهماری   | 

روش تولید خمیردندان

به نام خدا

مقاله ی آزمایش تولید مایع ظرفشویی در خانه و یا آزمایشگاه بسیار مورد توجه دوستان قرار گرفت. می خوام براتون یه مقاله دیگه بنویسم تا با روش ساخت و اجزاء سازنده ی یکی دیگه از موادی که هر روز باهاش سروکار داریم آشنا بشیم.خمیردندان یکی از مواد بهداشتی بسیار پر مصرف در جوامع امروزیه. همه ی در شبانه روز چندین بار از این ماده استفاده می کنیم. همیشه برای من این سوال وجود داشت که چطوری می تونم خودم خمیردندان بسازم؟ یا مواد سازنده ی خمیر دندان چی هستن و به چه کاری میان؟ روی همه ی خمیر دندان ها تعدادی کلمه ی مبهم در مقابل مواد سازنده نوشته که نه مقدارشون مشخصه و نه دلیل استفاده از اون ها در خمیردندان، تو این مقاله به معرفی اجزای سازنده ی خمیر دندان ها و دلایل استفاده از اون ها می پردازم.
خمیر دندان بطور مکانیکی و همچنین به وسیله ی مواد فعال کننده ی سطحی، دندون های ما رو تمیز می کنه. تمیز کننده های مکانیکی ساینده های نرمی هستن با ساییدن اجرام رو از دندان های ما جدا می کنن و برای عملیات پاک کردن از پاک کننده های مختلفی استفاده میشه.
همچنین برای جلب رضایت مشتری از عوامل ایجاد کننده ی بو و طعم و مزه هم استفاده میشه و رنگ مناسب با توجه به بو و طعم در نظر گرفته شده به خمیردندان اضافه میشه.
 


ساینده های نرم:
معمولا از کلسیم کربنات رسوبی، منیزیم کربنات، سیلیکا، دی کلسیم فسفات، منیزیم هیدروکسید، آلومینیم هیدروکسید، سولفات کلسیم و غیره به عنوان ساینده ی نرم استفاده میشه.
عوامل کف کننده:
کف باعث میشه تا جرم هایی که توسط ساینده ها از دندان جدا شدن امکان رسوب مجدد رو نداشته باشن. از سدیم لوریل سولفات، صابون خنثی و یا ترکیبات آمونیم به این منظور استفاده میشه.
عوامل ضدعفونی کننده:
این عوامل از رشد باکتری های فاسد کننده ی مواد غذایی جلوگیری می کنن. معمولا مواد ضدعفونی کننده عبارتند از: هگزا کلروفن، سدیم مونو فلوئورو فسفات، روغن وینتر گرین، اسید کربولیک و روغن دارچین.
بو، طعم و مزه:
خب رسیدیم به خوشمزه ترین قسمت. برای طعم دهنده  اغلب از مواد زیر استفاده میشه:
منتول، نعنای صحرایی، روغن میخک، روغن وینتر گرین، روعن دارچین و روغن نعناع
عوامل سفید کننده:
این عوامل ترکیباتی هستند که از اکسیژن غنی باشند که موادی مانند پربورات سدیم و پراکسید کلسیم نه تنها دندان ها رو سفید می کنن بلکه باعث نابودی باکتری های مضر دهان هم توسط عملیات اکسیداسیون می شن.....
عوامل شیرین کننده:
بریا این که خمیردندان شیرین و مطبوع بشه معمولا به اون ساخارین، شکر و گلیسیرین اضافه می کنن.

رنگ:
می شه از همه ی رنگ های غذایی و کلروفیل جهت بهبود شکل ظاهری خمیردندان و جلب رضایت مشتری استفاده کرد.
عوامل نرم کننده (روان کننده) و حجم دهنده:
این مواد جهت جلوگیری از تجزیه و جدا شدن اجزای خمیردندان به کار میرن. درضمن باعث افزایش روان شدن حرکت مسواک بر روی سطوح دندان ها در حین مسواک زدن میشه. یه جورایی روانساز هستن مثل روغن در موتور ماشین ها عمل می کنن.بعضی از موادی که در صنعت به این منظور استفاده می شن عبارتن از سدیم کربوکسی متیل سلولز، گلیسیرین، نشاسته، ژلاتین و پروپیلن گلیکول...
عوامل نگه دارنده:
خب شما کلی مواد خوراکی و مقوی مطلوب میل باکتری ها رو در خمیر دندان براشون تهیه کردین پس معلومه که باکتری ها با ذوق و شوق زیادی به این ماده حمله کنن، در این حالت اصطلاحا خمیردندان دچار ترشیدگی میشه. از ترکیباتی مثل سدیم بنزوات، بنزوئیک اسید وپروپیل متیل استرهای پاراهیدروکسیل بنزوئیک اسید به عنوان نگهدارنده در صنعت خمیردندان استفاده میشه.
پایان
 
step00011.jpg

 


برچسب‌ها: خمیردندان, سدیم لوریل سولفات, شوینده بهداشتی, شیمی
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۳ساعت 0:25  توسط یعثوب شاهماری   | 

سیگار الکترونیکی؛ مفید یا مضر....

به نام خدا

اخیرا در بازارهای ایران و جهان وسیله ی دخانی و خطرناک جدیدی عرضه شده است که به آن سیگار الکترونیکی گفته می شود. سازندگان و فروشندگان این سیگارها مزایای زیادی را برای آن تبلیغ می نمایند. اما از طرف دیگر مقالاتی به صورت پراکنده منتشر می شوند و گاهی پزشکان در زمینه خطرناک بودن این وسیله اخطار می دهند. در این مقاله سعی داریم با استفاده از منابع و مقالات معتبر در زمینه ی زیان آور بودن یا نبودن این وسیله به طور جامع بحث نماییم.

File:Elektronische sigaret (Ego-T).jpg

 

سیگار الکترونیکی  (e-cigarette) که به الکترواسموک هم معروف است، دستگاهی الکتریکی است که عادات مربوط به سیگار کشیدن را با هدف ترک سیگار شبیه سازی می کند. این دستگاه با تولید دود قابل استنشاق حاوی و یا عاری از نیکوتین با طعم های مختلف  و همچنین ظاهری شبیه به سیگار معمولی ولی کمی شیک تر و بدون بوی آزار دهنده به جای سیگار به کار می رود. در واقع الکترو اسموک مزایایی نسبی به سیگارهای معمولی دارد، مانند اینکه برای روشن کردن آن نیازی به ابزاری مانند کبریت و فندک نیست. خاکستر مزاحم ندارد و بوی آن آزار دهنده نیست.

این دستگاه مجهز به یک سیستم حرارتی یا در انواع گرانتر یک سیستم اولتراسونیک (ultrasonics) می باشد که وظیفه تبخیر پروپیلن گلیکول یا گلیسیرین مایع و تبدیل آن به یک مه آئروسل را برعهده دارد. مانند کاری که یک دستگاه بخور یا مـِه پاش انجام می دهد.

دستگاه معمولا شامل یک مخزن مایع، یک الکترود جهت ایجاد حرارت لازم و یک منبع تغذیه است که اغلب باطری یا آداپتور سیمی می باشد. البته در انواع ارازنتر آن که تولید کشور چین می باشد و در بازارهای ایران تنها مدل موجود می باشد از مخزن مایع خبری نیست و فروشندگان صرفا با چند قطره از روغن مخصوص الکترودها را آغشته می نمایند. در انتهای دستگاه وسیله ای به نام کارتریج نصب می شود که حاوی اسانس و نیکوتین محلول در یک نوع روغن جامد می باشد. این قسمت شبیه فیلتر سیگارهای معمولی ساخته شده است.

File:Safesmokes.jpg

سیگار الکترونیک اغلب به شکل سنتی سیگار ساخته می شود قابل حمل می باشد. این دستگاه گاهی یکبار مصرف بوده و پس از یک وعده مصرف دور انداخته می شود، اما بیشتر الکترواسموک ها چندبار مصرف می باشند. غالبا اجزای این دستگاه قابل تعویض بوده و کارتریح ها بعد از اتمام با کارتریج حاوی نیکوتین تعویض می شود. لازم به ذکر است که میزان نیکوتین موجود در این کارتریج ها بدون توصیه پزشک در نظر گرفته شده است که گاهی از سیگارهای معمولی بسیار بالاتر و بیشتر است.

در تبلیغات اولیه تولید کننده گان این دستگاه مدعی بودند که: سیگار الکترونیکی می تواند جایگزین سیگار معمولی شود و مضرات سیگار معمولی را هم نخواهد داشت. هم چنین الکترو اسموک می تواند به ترک مصرف سیگار کمک کند بدون آن که برای سلامتی زیانبار باشد.

اما موضوع اینجاست که سازمان های بهداشتی و محققان سلامتی به بی زیان بودن این دستگاه و یا مزایای تبلیغ شده آن با دیده تردید می نگریستند.

به دلیل جدید بودن اختراع این دستگاه و رواج ناگهانی و فراوان آن در بین مصرف کنندگان تعداد کمی تحقیق جامع در مورد سیگارهای الکترونیکی صورت گرفته است. قوانین حاکم بر خرید و فروش سیگارهای الکترونیکی و مایع همراه در جاهای مختلف دنیا بسیار متفاوت است. نگرانی جمعیت های مبارزه کننده با سیگار و دخانیت این است که این دستگاه می تواند حاوی خطرات بسیار زیادی باشد و برای کودکان و غیر سیگارهای بسیار مضر باشد. ۱ این نگرانی ها به دلیل اسانس های بکار رفته و روغن های استفاده شده در دستگاه و از طرفی اغراق بسیار زیاد فروشندگان آن در زمینه بی ضرر بودن دستگاه می باشد.۲ و ۳ و  ۴ و ۵

طرح اولیه سیگار الکترونیکی در سال ۱۹۶۳ توسط هربرت ای گیلبرت ( Herbert A. Gilbert) نویسنده ارائه شد. اما طراحی مدرن آن در سال ۲۰۰۳ توسط یک داروساز چینی به نام هان لیک (Hon Lik) صورت گرفت.

File:Electronic cigarettes RN4072 CT-M401.jpg

 

در سال 2003 هان لیک با استفاده از ایده ی استفاده از یک عنصر پیزوالکتریک اولتراسونیک اقدام به طراحی یک تبخیر کننده کرد که در آن نیکوتین رقیق شده در پروپیلن گلیکول به صورت  مه یا دود غلیظ توسط یک جت پرفشار اتمایزه شده و به صورت دود از سیگار الکترونیکی خارج می شد.

در این طرح بخار ایجاد شده مانند دود استنشاق شده و چون در فاز مایع قرار دارد به راحتی جذب خون می شود. جذب نیکوتین در الکترواسموک گاهی از سیگار معمولی هم می تواند بیشتر باشد.

همانطور که عنوان شد نیکوتین در این نوع سیگارها به صورت محلولی در پروپیلن گلیکول وجود دارد که کارتریج های یکبار مصرف پلاستیکی یا ورقه های آلومینیمی آغشته به این ماده وظیفه تامین این محلول را در ساختار سیگار الکترونیکی به عهده دارد.

سیگار الکترونیکی طرح جدید برای اولین بار در می 2004 در بازار داخلی چین به منظور کمک به ترک سیگار و جایگزینی برای آن معرفی گردید. تا اینکه شرکت اژدهای طلایی اقدام به خرید تولیدات شرکت هان لیک نموده و با تغییر نام آن بهRuyan literally به معنی شبیه ساز سیگار کشیدن قبل از دریافت مجوزهای لازم در سال 2005 اقدام به صادرات آن نمود. در حالیکه این دستگاه در سال 2007 ثبت جهانی شد.

در ادامه تکامل سیگارهای الکترونیکی نسل اول قسمتی به نام Cartomizer توسط عمر و طارق شیخ ابداع شد. در واقع کارتومایزر ادغام بین یک کویل داغ و همان اتاق مایع است. مخترعین این دستگاه جدید را با نام Gamucci روانه بازار کردند. در حالیکه تا سال 2013 موفق به ثبت آن در سازمان مالکیت معنوی UK نشده بودند. این دستگاه بعدها  با مارک Cigalike در اختیار عموم قرار گرفت.

شرکت های بزرگ تولید تنباکو با گسترش سیگارهای الکترونیک در معرض نابودی ناگهانی قرار گرفته و به طور هوشمندانه اقدام به سرمایه گذاری در زمینه ی تولید این سیگارها نمودند. به عنوان مثال Blu یکی از معتبرترین شرکت های تولید کننده توتون و تنباکو توسط شرکت  Lorillard اقدام به سرمایه گذاری در زمینه ی ساخت سیگارهای الکترونیکی نمود. در سال 2012 تعدادی از بزرگترین شرکت های تولید توتون و تنباکو اعلام کردند که در سال 2013 سرمایه گذاری مناسبی را در زمینه ی تولید سیگارهای الکترونیکی و قطعات آنها با مارک های معتبر خواهند کرد. به طوری که شرکت توتون و تنباکوی بریتیش امریکن اقدام به خرید سهم مالکیت معنوی شرکت هان لیک و اژدهای طلایی به مبلغ 75 میلیون دلار نمود.

در فوریه 2014 گروه تجاری Altria برند محبوب سیگار الکترونیکی دود سبز را با مبلغ 110 میلیون دلار به دست آورد که انتظار می رود در سه ماهه ی سوم سال 2014 این قرارداد اجرایی شود. باز در اینجا متذکر می شوم که ساختار سیگارهای الکترونیکی مورد بحث با ساختار انواع مشابه آنها در بازار ایران و کشورهای جهان سومی بسیار متفاوت است. هرچند هر دو نوع ضر بوده و وجود ترکیبات سرطانزا در بخارات آنها کاملا به اثبات رسیده است اما موارد مشاهده در بازار کشورهای جهان سومی به شدت خطرناک و سمی هستند.

در آنالیز شیمیایی ای که در سال 2009 از کارتریج سیگارهای الکترونیکی شرکت های معتبر توسط FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) به دست آمد وجود نیتروزآمین های ویژه ی تنباکو (tobaco - specific nitrosamines)  معروف به TSANs که عوامل سرطانزا هستند به وفور مشاهده شد. چهار TSAN شناسایی شده در آنالیزهای اولیه عبارت بودند از N- نیتروزونیکوتین (N-nitrosonicotine(NNN ، همچنین N- نیتروزواناباسین (N-nitrosoanabasin(NAB و نیز N- نیتروزوآباناتابین (N-nitrosoanatabasin(NAT و 4- متیل نیتریزوآمینو-1-( 3- پیریدیل)-1- بوتانون (NNK).

ماه گذشته محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که سیگار برقی در موش‌ها باعث آسیب به ریه شده و احتمال عفونت ریوی را در آنها افزایش داده است.

آنها همچنین آثار رادیکال‌های آزاد، مشابه رادیکال‌های آزاد در سیگار معمولی را در بدن این موش‌ها پیدا کردند.

سازمان بهداشت جهانی سال پیش خواستار ممنوعیت استفاده از سیگار برقی در فضاهای سرپوشیده و اماکن عمومی شد و درباره تاثیر طعم‌هایی که به این سیگارها اضافه می‌شود ابراز نگرانی کرد.

انجمن‌های معتبری مثل انجمن پزشکی بریتانیا هم نظر مشابهی دارند.

 

ادامه دارد...

پاسخ دوست عزیز لئون:

دوست عزیزم ممنون از اطلاع رسانی حضرت عالی نظرتون رو به موارد زیر جلب می کنم:

1- حرف ما عدم مصرف سیگاره حتی سیگارهای الکترونیکی.
2- فقط FDA نیست که این سیگارها رو تایید نمیکنه بلکه اتحادیه اروپا هم در زمینه رد این نوع سیگارها پیشقدمه بدون اینکه به اندازه امریکا از تجارت تنباکو منفعت ببره. سازمان سلامت ژاپن هم این سیگارها رو خطرناک و مضر میدونه.
3- تمام منابع ذکر شده بر اساس تحقیقات پزشکی و آنالیز شیمیایی مطالب خودشون رو ارائه کردن.
4- اگر شما سیگارهای الکترونیکی موجود در بازار را بررسی کرده باشید (بنده شخصا اقدام به این بررسی کرده ام) دود حاصل از اونها از سوختن نوعی روغن تولید میشه که حاوی مقادیر زیادی دیوکسین هستش.
5- وجود فلزات سنگین مانند سرب و کادمیم در دود این سیگارها اثبات شده است.
6- در نهایت FDA و سازمان های استاندارد جهانی که اعتبار اون ها بسیار زیاده و شائبه تحت فشار بودنشان از جانب دولت امریکا بدون سند و دلیل پذیرفتنی نیست، همه بر مضر بودن این سیگارها بیشتر از شیگار معمولی تاکید دارن.
7- اگر حضرتعالی تمایل به بررسی بیشتر دارید می توانید به عنوان اسپانسر وارد عمل شده و هزینه ی تحقیقات جامعتری در این زمینه را تامین نمایید تا بررسی های بیشتر حقیقت را روشن کند. بنده با کمال میل در این زمینه در خدمتتون خواهم بود.
8- سیگارهای الکترونیکی از سیگارهای معمولی مضرتر هستند ولی تاکید ما بر عدم استفاده از هردوی این هاست.

منابع:

۱- http://usatoday30.usatoday.com/news/health/2009-07-22-electroniccigarette_N.htm

۲- http://news.discovery.com/human/e-cigarettes-health-nicotine-tobacco-110127.html

۳- http://www.cbsnews.com/2100-500165_162-4833343.html

۴- http://www.health.com/health/condition-article/0,,20347308,00.html

۵- http://articles.cnn.com/2009-03-13/health/ecigarettes.smoking_1_e-cigs-nicotine-replacement-electronic-cigarettes?_s=PM:HEALTH

6-  http://chemistry.about.com/od/toxicchemicals/fl/Are-E-Cigarettes-Safe-Health-Hazards-of-Electronic-Cigarettes.htm?nl=1

 

 

+ نوشته شده در  جمعه نهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 23:43  توسط یعثوب شاهماری   | 

طراحی و راه اندازی کارخانه و کارگاه تولید مایع ظرفشویی و دستشویی با حداقل سرمایه

به نام خدا

step00011.jpg

 راه اندازی کارخانه و کارگاه تولید مایع ظرفشویی و دستشویی و سایر شوینده ها با حداقل سرمایه ی ممکن

طراحی و ساخت دستگاهها و تجهیزات تولید انواع مایعات شوینده
 
فروش فرمولاسیون تولید انواع مواد شوینده خانگی و صنعتی

ارائه ی فرمولاسیون تولید با قیمت های تمام شده ی متفاوت جهت مصارف مختلف

ارائه ی خدمات بازاریابی و فروش محصولات

- مزایا:

با حداقل سرمایه صاحب یک کارگاه یا کارخانه ی تولیدی با سود آوری زیاد و پایدار شوید.

محصول تولیدی را بدون کمترین دغدغه به فروش برسانید.

در فرآیندهای توسعه همیشه کنار شما خواهیم بود.

امکان توسعه ی تدریجی طرح و تبدیل کارگاه به کارخانه

امکان تولید محصولات جانبی

امکان گسترش کارخانه و تولید محصولات متنوع تر

هدیه ی ویژه این پکیج تا انتهای سال 93:

امکان مشارکت در طرح های تولیدی جهت فعالیت منسجم تر

---------------------------------------------------------------------------

تماس: 09368311781


آدرس دفتر: شهرک غرب- بلوار فرحزادی- بالاتر از بلوار دریا- ساختمان صدف 2- واحد 21

تلفن: 79 و 26761249-021                  فکس: 22092167-021

 

 


برچسب‌ها: فرمول مایع ظرفشویی, فرمول مایع دستشویی, تولید مایع دستشویی, تولید مایع ظرفشویی, توسعه کارخانه
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم آذر ۱۳۹۲ساعت 21:59  توسط یعثوب شاهماری   | 

لیست مواد سمی (سمیت نسبی مواد شیمیایی)

به نام خدا

 

Poison Symbol

در اینجا لیستی از مواد شیمیایی ارائه می شود که می توانند شما را بکشند. بعضی از این سم ها مواد بسیار عادی هستند و برخی جزو مواد بسیار نایاب و نادر هستند. برخی از این سموم موادی هستند که شما برای ادامه زندگی به مقدار متعارفی از آن ها نیاز دارید. اما برای بدست آوردن برخی دیگر باید هزینه ی زیادی صرف نمایید.

توجه کنید که مقادیر ارائه شده برای مواد در این مقاله برای یک انسان متوسط در نظر گرفته شده است. میزان سمیت واقعی مواد به وزن، سن، جنسیت، نحوه ی مصرف ماده و موارد زیاد دیگری بستگی دارد. لیست زیر نگاهی اجمالی به طیف وسیعی از مواد شیمیایی و میزان سمیت آن ها دارد. در واقع اگه راستش را بخواهید همه ی مواد شیمیایی به طور نسبی سمی هستند. حتی مفیدترین مواد اگر بیشتر از حد معمول مصرف شوند می توانند خطرناک باشند. بنابراین سمیت در واقع به مقدار ماده بستگی دارد.

جدول مواد سمی

ردیف

مواد شیمیایی

دز

نوع مواد

قسمتی که آسیب می بیند

۱

آب

8kg

معدنی

سیستم عصبی

۲

سرب

500g

عنصر

سیستم عصبی

۳

الکل(اتانول)

500g

آلی

کبد/کلیه

۴

کتامین

226g

دارو

قلب و عروق

۵

نمک طعام

225g

معدنی

سیستم عصبی

۶

ایبوبروفن

30g

دارو

کبد/کلیه

۷

کافئین

15g

بیولوژیک

سیستم عصبی

۸

پاراستامول -استامینوفن

12g

دارو

کبد/کلیه

۹

آسپیرین

11g

دارو

کبد/کلیه

۱۰

آمفتامین

9g

دارو

سیستم عصبی

۱۱

نیکوتین

3.7g

بیولوژیک

سیستم عصبی

۱۲

کوکائین

3g

بیولوژیک

قلب و عروق

۱۳

 مت آمفتامین

1g

دارو

سیستم عصبی

۱۴

کلر

1g

عنصر

قلب و عروق

۱۵

آرسنیک

975mg

عنصر

دستگاه گوارش

۱۶

زهر نیش زنبور عسل

500mg

بیولوژیک

سیستم عصبی

۱۷

سیانید

250mg

آلی

ایجاد مرگ سلولی

۱۸

آلفاتکسین

180mg

بیولوژیک

کبد/کلیه

۱۹

زهر مارهای مناطق گرمسیری

120mg

بیولوژیک

سیستم عصبی

۲۰

زهر عنکبوت بیوه ی سیاه

70mg

بیولوژیک

سیستم عصبی

۲۱

فرمالدئید

11mg

آلی

ایجاد مرگ سلولی

۲۲

ریسین (لوبیای کاستور)

1.76mg

بیولوژیک

کشتن سلول ها

۲۳

VX (گاز اعصاب)

189mcg

آلی فسفردار

اعصاب

۲۴

تترادوتوکسین

25mcg

بیولوژیک

سیستم عصبی

۲۵

جیوه

18mcg

عنصر

سیستم عصبی

۲۶

بوتولینوم

270ng

بیولوژیک

اعصاب

۲۷

 تتانوسپاسمین tetanospasmin

75ng

بیولوژیک

سیستم عصبی

mcg: میکروگرم 

توجه شود که باز هم تاکید می گردد چون مقدار سمی بودن این مواد به شخص مصرف کننده باز می گردد لذا ممکن است در برخی اشخاص حتی مصرف مقادیر بسیار کمی از مواد فوق منجر به مرگ شود.

با کلیک بر روی هر یک از مواد فوق می توانید توضیح مختصری از آنها را به دست آورید.  

 


برچسب‌ها: سم, مواد سمی, شیمی, مواد شیمیایی سمی
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 15:2  توسط یعثوب شاهماری   | 

حلقه های رنگی المپیک و شیمی

به نام خدا

پنج حلقه به رنگ های آبی، زرد، سبز،قرمز و سیاه در زمینه ای سفید رنگ به نشانه ی همه ی رنگ های موجود در پرچم تمام کشورهای جهان به عنوان پرچم بازی های المپیک در نظر گرفته شده است. این پرچم در سال ۱۹۱۲ طراحی گردید تا  بازی های المپیک در سراسر جهان پیام آور صلح و دوستی برای تمام ملت ها باشد.

حالا می خواهیم با یک فعالیت آزمایشگاهی محلول های رنگی به رنگ حلقه های المپیک بسازیم. لازمه یادآوری کنم که این فعالیت رو در منزل و با استفاده از امکانات بسیار ابتدایی هم می توانید انجام بدهید.

برای ساخت پرچم المپیک پنج عدد لیوان شیشه ای یک شکل و تمیز را برداشته، درون آنها مقداری آب مقطر یا آب تمیز بریزید. این لیوان ها را در یک زمینه ی سفید قرار دهید. حالا آماده شوید تا مواد ایجاد کننده رنگ های متنوع را معرفی کنم.

- مواد لازم برای حلقه های رنگی المپیک:

۱- رنگ قرمز: پتاسیم تیوسیانات (KSCN)

۲- رنگ سیاه: تانیک اسید(C76H52O46)

۳- رنگ آبی: پتاسیم فروسیانید(C6N6FeK4)

۴- رنگ سبز: تارتاریک اسید

۵- رنگ زرد: سدیم هیدروژن سولفات

۶- رنگ سفید: باریم کلرید

- ایجاد نمایشی حلقه های المپیک با شیمی:

لیوان ها را مانند حلقه های المپیک سه تا در بالا و دوتا در پایین کنار هم بچینید. مقدار کمی از هر کدام از مواد فوق را در آب موجود در لیوان ها حل کنید، طوری انحلال آن ها محسوس نباشد و هر بیننده ای فکر کند که درون لیوان ها فقط آب وجود دارد.

مقداری فریک آمونیم سولفات ( NH4Fe(SO4)2·12 H2O) را درون لیوان ها ریخته و به تماشای رنگ های درست شده بنشینید...

قرمز: یون های تیوسیانات با یون های آهن (III) تولید کمپلکسی به رنگ قرمز تیره می نمایند.

آبی: یون های فروسیانید با یون های آهن (III) تولید کمپلکسی به رنگ آبی تیره می نمایند.

سیاه: تانیک اسید با یون های آهن (III) تولید کمپلکس سیاه رنگ می نماید.

سبز: تارتاریک اسید با یون های آهن (III) کمپلکسی به رنگ سبز تولید می نماید.

زرد: یون های هیدروژن سولفات با یون های آهن (III) کمپلکسی به رنگ زرد کهربایی تولید می کنند.

سفید: یون های باریم با یون های سولفات موجود در محلول ترکیب شده و رنگ سفید و ماتی مانند ابرهای آسمان ایجاد می نمایند.

 

 

می توانید از این واکنش ها به عنوان یک جادو استفاده نمایید، زیرا در نظر بیننده تمام لیوان ها قبل از ریختن فریک آمونیم سولفات حاوی آب خالص هستند. :)

- شیمی و حس ملی گرایی:

مطمئناً پرچم تمام کشورها را به این روش می توان با محلول های شیمایی خوش رنگ شبیه سازی نمود و چه حس دلپذیری خواهیم داشت وقتی که پرچم کشور خود را با تسلطی که به علم شیمی داریم بتوانیم شبیه سازی کنیم.....

اگر توانستید پرچم کشورهای مختلف را شبیه سازی کنید، یا با مواد ساده تری پرچم المپیک را نمایش دهید، عکس های آن را به همراه شرح عملیاتی آن برای من به آدرس ایمیل kimiagar85@yahoo.com ارسال نمایید تا به نام خودتان منتشر نمایم.

با تشکر

یعثوب شاهماری


برچسب‌ها: المپیک, محلول های رنگی, شیمی, کمپلکس
+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ساعت 23:28  توسط یعثوب شاهماری   | 

آزمایش تولید مایع ظرفشویی در خانه یا آزمایشگاه

به نام خدا
شستن ظرف

 

 

 

 

 

 

 

 
تولید مواد پر مصرف شیمیایی در زندگی یکی از هیجان انگیزترین تجربیات برای هرکسی است. هرگز اولین باری را که توانستم مایع ظرفشویی را در آزمایشگاه با دستان تولید کنم را فراموش نمی کنم. هرچند برای تهیه مواد اولیه ی آن سختی های زیادی کشیدم. از خیابان ناصرخسرو تا کوچه مروی ها تمام پاساژها و فروشگاههای مواد شیمیایی را زیر پا گذاشتم تا بتونم آنچه را که می خواهم تهیه کنم. دوتا مشکل در تهیه وجود داشت یکی این که مواد بسیار خاص بودند و جزء مواد پرکاربرد نبودند. و دیگر اینکه من مقدار کمی از هر ماده را می خواستم و فروشندگان تنی می فروختن.....
بگذریم بالاخره این مواد را تهیه کردم و به آزمایشگاه رفتم. هرچند که خیلی با دقت کار کردم اما یادمه اولین و حتی دومین بار نتیجه ی خوبی نگرفتم حتی مایع ظرفشوییم کف هم نمی کرد، ولی رفته رفته کار خوب پیش رفت و شد...
داستان برای چندین سال پیش بود به طوری که برای نوشتن این متن کلی متن ها و دست نوشته سال های گذشته رو زیر و رو کردم تا بتونم مواد لازم و مقدار آنها را پیدا کنم، اما انجام آزمایش به طور کاملا شفاف و مرحله به مرحله تو ذهنم بود، طوری که انگار همین دیروز اتفاق افتاده بود.
مواد شیمیایی مورد نیاز:
م
حلول سدیم هیدروکسید یا همان سود سوزآور که برای درست کردنش میتونید از فروشگاهها یا سوپر مارکت محله خودتان کمی چنته خریده و محلول آن را تهیه کنید.  ما از سدیم هیدروکسید برای تنظیم PH استفاده خواهیم. بنابراین اگر کمی محلولتان غلیظ باشد بهتر است. خب این یکی که بخیر گذشت میتوانید از سوپر مارکت هم تهیه کنید. این یعنی آخر راحتی...
 سدیم کلرید یا همان نمک خوراکی این یکی دیگه تو هر بقالی ای پیدا میشه. از نمک برای بالا بردن غلظت نهایی محلول استفاده می شود. وقتی به محلول نهایی نمک اضافه میکنیم به دلیل ایجاد یون محلول چسبنده و غلیظ می شود.
 آب این یکی دیگه تهیه کردنش واقعاً آسونه، کافیه شیر آب را باز کنید. البته اگر از آب مقطر استفاده کنید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.
سدیم لورت سولفات Sodium laureth sulfate این ترکیب پاک کننده و کف آور است و در اغلب مواد بهداشتی و شوینده مانند مایع ظرفشویی، صابون مایع، خمیردندان، خمیر ریش و شامپوها استفاده می شود. این ماده در واقع همان ماده فعال آنیونی سطحی می باشد. که مصرف آن و تجمع بیش از حد آن در پوست بدن خطراتی مانند التهاب و اگزما و خشکی پوست به همراه می آورد. اینو از کجا بخریم؟ باید بری ناصر خسرو... (خطرناکه تنهایی نرو با داداش بزرگترت برو!... به من چه دکتر گفته!!..)....
برای مطالعه ی بیشتر به قسمت ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

برچسب‌ها: آزمایش, مایع ظرفشویی, آزمایش در خانه, سولفونیک اسید, تری اتانل آمین
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ساعت 21:53  توسط یعثوب شاهماری   | 

فرمالدئید

 به نام خدا

 

 

http://0.tqn.com/d/chemistry/1/0/l/G/1/Formaldehyde.jpg

ترکیبی به فرمول شیمیایی HCHO که به آن فرمیک آلدهید formic aldehyde، فرمُل formol، متانال methanal، متیلن اکسید methylen oxide و اکسی متیلن oxymethylene نیز گفته می شود. این ترکیب گازی است که به راحتی پلیمری می شود و محلول های تجاری آن دارای 37 الی 50 درصد HCHO و 15 درصد متانول (برای جلوگیری از عمل پلیمری شدن ناخواسته) می باشد. این نوع محلول ها در صنعت به نام فرمالین عرضه می شوند. فرمالدهید یکی از ترکیبات آلی است که در فضا نیز وجود دارد.

خواص: ترکیبی به صورت گازی با بوی تند و قوی که دارای چگالی 1.08، نقطه ی جوش 19- درجه سیلیسیوس و نقطه ی انجماد 118- درجه است. نقطه ی اشتعال خود به خود آن 430 درجه سیلیسیوس می باشد. این ماده در آب و الکل حل می شود. درضمن محلول 37 درصد آن همراه با 15 درصد متانول دارای نقطه ی جوش 96+ درجه بوده و در 50+ درجه سیلیسیوس مشتعل می شود. محلول های بدون متانول دارای نقطه ی جوش 101 درجه سانتیگراد و نقطه ی اشتعال 85 درجه است و چگالی این نوع محلول ها 1.08 می باشد.

طرز تهیه: این ترکیب را با استفاده از اکسایش متانول سنتزی یا گازهای حاصل از نفت با نقطه ی جوش پایین مانند پروپان و بوتان تهیه می کنند. در این روش از نقره، مس و یا آهن اکسید - مولیبدن به عنوان معمولترین کاتالیزگرها استفاده می شود.

موارد احتیاط: برای حالت گازی : ترکیبی سمی است و استنشاق بخارات آن خطرناک است. این ترکیب یکی از محرکات قوی بوده و از نظر آتشگیری نسبتاً آتش گیر است. حد مجاز آن در هوا 2ppm می باشد و حد انفجاری آن 7 تا 73 درصد است. برای حالت محلول: از استنشاق بخارات محلول آن و تماس آن با دست به شدت اجتناب نمایید.

مصارف: رزین های ملامین و اوره، رزین های پلی استال، رزین های فنولی، اتیلن گلیکول، پنتااریتریتول، هگزا متیلن تترامین، کود، رنگینه ها، پزشکی (جهت ضدعفونی کننده و ماده ی میکروب کش)، مایعات مومیایی کردن، ماده ی محافظ در برابر فساد، عامل سخت کننده، عامل کاهنده در بازیافت طلا و نقره، جلوگیری از خوردگی در چاههای نفت، صنایع نساجی، ماده ی ضدعفونی کننده ی طبیعی.

 


برچسب‌ها: شیمی, ساختار شیمیایی, فرمالدئید, فرمالدهید
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:51  توسط یعثوب شاهماری   | 

الکل

به هیدروکربن هایی که دارای عامل OH هستند الکل می گوئیم. مانند اتانول یا اتیل C2H5OHو بوتیل الکلC4H9OH. اتانول متداولترین نوع الکل می باشد که در شکل فوق ساهتار شیمیایی آن نمایش داده شده است.

 

 


برچسب‌ها: الکل, شیمی, ترکیبات آلی
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 2:11  توسط یعثوب شاهماری   | 

سرب

Lead is a heavy metal that is bluish-white when freshly cut, but tarnishes to a dull gray.

سرب با نماد شیمیایی Pb و عدد اتمی 82 یکی از فلزات سنگین به شمار می آید. جرم اتمی آن 207.2 می باشد. این فلز بسیار سمی و خطرناک بوده و باعث آسیب سیستم عصبی می شود. از سرب در ساختن باطری های اتومبیل,ضد زنگ ها، مرمی فشنگ، پلمپ و ... استفاده می شود. همچنین زمانی به منظور بهسوزی بنزین و بالا بردن عدد اکتان به آن تترا اتیل سرب اضافه می نمودند. سرب موجود در هوا، آب یا مواد غذایی می تواند به مدت زیادی در بدن بماند. این عنصر به راحتی جذب برگ و ریشه ی گیاهان شده و از این طریق به بدن حیوانات و انسان ها وارد می شود. دفع سرب از بدن به کندی صورت می گیرد و سرب وارد شده به بدن ممکن است سال ها در بدن باقی بماند. یکی از مشکلاتی که سرب ایجاد می کند کاهش هوش کودکان است. سرب همچنین به سیستم ها عصبی، تولید مثل، کبد و کلیه هم صدمه می زند. نقطه ی ذوب این فلز نسبتا پایین بوده و از آن برای جلوگیری از نفوذ اشعه های مواد پرتوزا یا اشعه ی ایکس استفاده می شود.

در سال های اخیر سعی می شود تا جلوی استفاده ی بی رویه از سرب گرفته شود.

 


برچسب‌ها: سرب, عناصر شیمیایی, شیمی, فلزات
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 2:7  توسط یعثوب شاهماری   | 

آب

Three-dimensional molecular structure of water, H2O.

توضیح: آب ماده ای شیمیایی تشکیل شده از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن می باشد. البته لفظ آب زمانی استفاده می شود که این ماده در فاز مایع قرار دارد. برای فاز جامد لفظ یخ و برای فاز گاز لفظ بخار یا بخار آب را بکار می بریم.

نام علمی: دی هیدروژن مونوکسید

فرمول: H2O


برچسب‌ها: شیمی, آب, فرمول
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 1:45  توسط یعثوب شاهماری   | 

چند عکس از عنصر فرانسیم برای شکی...

بسمه تعالی

این مطلب به درخواست یکی از بازدیدکنندگان وبلاگ تهیه شده است:

فرانسیم francium:

فرانسیم سنگین ترین فلز قلیایی است. تعداد پروتون های آن 87 و تعداد نوترون ها از 120 تا بیشتر از 140 متغییر است. در مورد فرانسیم اطلاعات فیزیکی و شیمیایی دقیقی در دسترس نیست. زیرا تمام ایزوتوپ های این عنصر پرتوزا می باشند. و نیم عمر پایدارترین ایزوتوپ فرانسیم فقط حدود 20 دقیقه است، بنابراین مقدار آن در طبیعت بسیار کم است. با اینکه می توان فرانسیم را در آزمایشگاه تهیه نمود اما مقدار کافی از آن که قابل اندازه گیری باشد هنوز به دست نیامده است.

این عنصر به گروه فلزات قلیایی تعلق دارد و عدد اتمی آن 87 می باشد. آرایش الکترونی فرانسیم به 7S1 ختم می شود. نقطه ذوب آن حدود 23 درجه سانتیگراد پیش بینی می گردد، که در صورت اپبات بعد از جیوه و برم سومین عنصر مایع در طبیعت خواهد بود.

فرانسیم در سال 1939 در موسسه کوری در فرانسه کشف شد. مقدار بسیار کمی فرانسیم به طور طبیعی در سنگ های معدن اورانیوم یافت می شود. همچنین در فروپاشی آلفای عنصر آکتنیم نیز به وجود می آید .مقدار کل فرانسیم موجود در پوسته کره زمین کمتر از 30 گرم تخمین زده می شود. اما در آزمایشگاه فرانسیم را می توان از طریق بمباران نوترونی توریم بدست آورد. یک روش دیگر پیشنهادی برای بدست اوردن فرانسیم 215 بمباران ورقه ی طلا توسط اکسیژن 18 می باشد:

حدود 33 ایزوتوپ از فرانسیم شناخته شده است که هیچکدام از آنها پایدار نیستند. و پایدارترین ایزوتوپ فرانسیم 223 است که دختر آکتنیم 227 می باشد. یکی دیگر از ایزوتوپ های پایدار فرانسیم ایزوتوپ 212 آن می باشد. هیچ گروه تحقیقاتی ای تاکنون نتوانسته است که مقدار قابل توزینی از فرانسیم را تهیه نماید.

ویژگی های فیزیکی فرانسیم را از روش برون یابی تخمین می زنند.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ساعت 10:17  توسط یعثوب شاهماری   | 

عدد اکسایش

بسمه تعالی

- تعیین عدد اکسایش یک اتم در ترکیب:

عدد اکسایش بارهایی هستند که به اتمهای موجود در یک ترکیب نسبت می دهیم، در این عمل برای ترکیبهای یونی فلز به اندازه ظرفیت خود در ترکیب دارای بار مثبت بوده و غیر فلز نیز به اندازه ظرفیت خود بار منفی می گیرد، این اعداد همان اعداد اکسایش آنها خواهد بود. اما در ترکیبات کووالانسی چون با انتقال کامل الکترون مواجه نیستیم، این بارها را نسبی فرض می کنیم، یعنی فرض می کنیم اتم الکترونگاتیوتر الکترون گرفته است و اتم دارای الکترونگاتیوی کمتر الکترون را از دست داده است، در این حالت شما فرض می کنید که پیوند موجود بین اتمها پیون یونی است و انتقال الکترون به طور کامل صورت گرفته است.

خیلی نگران نباشید برای تعیین عدد اکسایش یک اتم در ترکیبت قوانینی وجود دارد که کار شما را راحت می کند.شما با پیروی از این قوانین خواهید توانست که عدد اکسایش اغلب اتمها را در ترکیباتشان تعیین نماییدف اما مسئله ای که باعث بالا رفتن تبحر شما در این عمل می شود، حل تمرین های زیاد و مختلف است.

- قوانین ۷ گانه:

۱- مجموع عدد اکسایش اتمها در یک مولکول خنثی صفر است. که این مورد برای عنصرها در شکل مولکولی هم صادق است.( مثلا در مولکول HNO3 مجموع عدد اکسایش 1 هیدروژن 1 نیتروژن و 3 اکسیژن برابر صفر است و همچنین عدد اکسایش اکسیژن در حالت O2 شکل مولکولی عنصر آنرا نمایش میدهد صفر است.)

۲- مجموع عدد اکسایش اتمها در یک یون برابر است با بار آن یون. (مثلا در -NO3 مجموع عدد اکسایش سه اتم اکسیژن و یک اتم نیتروژن با -1 برابر خواهد شد.)

۳- برای عناصر گروه I در یک ترکیب  همیشه عدد اکسایش ۱+ (مثبت یک) می باشد.

۴- برای عناصر گروه II در یک ترکیب  همیشه عدد اکسایش ۲+ (مثبت دو) می باشد.

۵- عدد اکسایش هیدروژن در ترکیباتش با غیرفلزات همیشه ۱+ و در ترکیباتش با فلزات ۱- می باشد.

۶- فلوئور در تمام ترکیبات خود دارای عدد اکسایش ۱- است.

۷- عدد اکسایش اکسیژن در اغلب ترکیبات ۲- است مگر در ترکیب با فلوئور که ۲+ یا پراکسیدها مانند H2O2 که برابر است با ۱- یا در سوپراکسیدها مانند KO2 که برابر خواهد بود با 2/1- .......

خب ساده بود مگه نه؟؟؟؟ الان شما کاملا به مفهوم مسلط هستید اما با حل چندتا تمرین و مشاهده چند مثال حل شده خواهید توانست این تسلط به مفهوم را در عمل (امتحان فردا ) به نمایش بگذارید.

- مثال حل شده:

عدد اکسایش اتم مرکزی را در ترکیبات زیر تعیین نمایید.

KNO3 - NaSO4- SO3- LiH2PO4 و 3-PO4

1- ابتدا ترکیب LiH2PO4 در نظر می گیریم. با توجه به مطالب گفته شده در ساختار لوویس می توانیم تشخیص دهیم که اتم مرکزی ما فسفر می باشد که عدد اکسایش آن مجهول است. از آنجایی که ترکیب خنثی می باشد مجموع اعداد اکسایش آن صفر است. پس یک معادله چند مجهولی تشکیل می دهیم و با توجه به قوانین هفتگانه پاسخ را تعیین می کنیم.

Li+2H+P+4O=0

۲- عدد اکسایش لیتم که متعلق به گروه I است با توجه به قانون ۳ برابر ۱+ است. پس داریم:

2H+P+4O+1=0

۳- عدد اکسایش هیدروژن با توجه به قانون ۵ برابر است با ۱+ . بنابراین داریم:

P+4O+2(1+)+1=0

۴- عدد اکسایش اکسیژن با توجه به قانون ۷ برابر است با ۲- :

P+4(-2)+2(+1)+1=0

5- حالا یک معادله داریم و یک مجهول که با حل آن می توان عدد اکسایش P را در این ترکیب بدست آورد.

P+(-8)+2+1=0

P-5=0

P=+5

خب بقیه موارد را خودتون زحمت بکشید حل کنید.

تو این لینک هم یه جزوه و مجموع تمرینات فصل 4 وجود داره که برای دوستان مخصوصا آقای خسروی عزیز می تونه خیلی مفید باشه.

جزوه و تمرینات فصل 4

در ضمن فعلا نتونستم تمرینات درسنامه رو براتون بذارم رو وبلاگ انشاا... در یک فرصت مناسب.

با عرض پوزش.

این پیغام رو هم آقای حیدری براتون گذاشته:

نویسنده: ziade goo
پنجشنبه 6 اسفند1388 ساعت: 20:27
salam be bachehaye 2vome madreseye allame ye khabar khub dashtam


cd rom computeram pokide bud natunestam barnameye skaner ro nasb konam banabarin natunestam un chizaeike agha shahmari dade bud skan konam vaghean bebakhshid be ghole yeki OZR KHAHI MIKONAM!

BYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

 

 

+ نوشته شده در  جمعه هفتم اسفند ۱۳۸۸ساعت 4:37  توسط یعثوب شاهماری   | 

جزوات درسی

بسمه تعالی

۱- موازنه آسان واکنش های شیمیایی برای پایه اول و سوم دبیرستان

۲- پاسخ تمرینات جزوه موازنه آسان واکنش های شیمیایی (2007 و 2003)

۳- پاسخنامه درسنامه شیمی 2 فصل 2 

۴- تست از فصل 1 شیمی 2 به سفارش آقای طهرانی البته از خودم نیست از گروه شیمی مشهده

۵- تست از فصل2 شیمی 2 به سفارش آقای طهرانی البته از خودم نیست از گروه شیمی مشهده

۶- تست از فصل۳ شیمی۲به سفارش آقای طهرانی البته از خودم نیست از گروه شیمی مشهده

 

 See full size image

 

 

+ نوشته شده در  شنبه هفتم آذر ۱۳۸۸ساعت 0:21  توسط یعثوب شاهماری   | 

لینک های آموزشی شیمی

بسمه تعالی

دوستان سلام:

 بعد از يک غيبت نسبتاْ طولانی دوباره در خدمت شما هستم. چند لينک آموزشی شيمی در زير خدمتتان معرفی می کنم اميدوارم که مورد استفاده قرار بگيرد.

۱- مفهوم لایه های مختلف جو (بازی) (شیمی1 )

۲- انحلال نمکها و آبپوشی (شیمی 1و3)

۳- انحلال نمکها و آبپوشی

۴- مفهوم الکترولیز

۵- نمودار زنده انحلال پذیری نمکها

۶- اسیدها و بازها (بازی)

۷- انیمیشن چرخه آب

۸- مجموعه انیمیشن های آموزشی شیمی

۹- نانو تکنولوژی

۱۰-آزمایش رادرفورد

۱۱- واکنش گازها در شرایط محدود

۱۲- آزمایش گازها

۱۳- طیف نشر خطی

۱۴- مقایسه شعاع اتمی، شعاع یونی و یونهای ایزوبار(شیمی۲)

۱۵- تشکیل پیوندهای یونی (شیمی ۲ بازی)

۱۶- مقایسه شعاع اتمی و یونی عناصر با یکدیگر(شیمی۲ فصل ۲)

۱۷- تشکیل پیوند هیدروژنی

۱۸- یک جدول تناوبی عالی برای پایه دوم

۱۹- ترتیب پر شدن زیر لایه ها(شیمی ۲)

۲۰- قانون بویل

۲۱- قانون شارل

۲۲- روش کار مانومتر(شیمی ۱ بازی)

۲۳- افزایش جنبش ذرات با افزایش دما

۲۴- پیل الکتریکی بسازید

۲۵- موازنه واکنش سوختن هیدروکربن ها

۲۶- بررسی خواص کولیگاتیو(شیمی ۳)

از دوستان عزیز خواهشمندم اگر مطلب جدیدی در این زمینه دارند در قسمت نظرات آدرس لینک را وارد نمایند.

با تشکر

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام مهر ۱۳۸۸ساعت 9:50  توسط یعثوب شاهماری   | 

عکس رنگ ترکیبات شیمیایی در آزمون شعله

بسمه تعالی

تعدادی عکس رنگ ترکیبات مختلف در آزمون شعله

مناسب برای سال دوم دبیرستان

             LiNO3

             LiNO3      

               Ba(NO3)2

                  Ba(NO3)2

              Ca(NO3)2

       CuSO4

      KNO۳

           

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۸ساعت 17:7  توسط یعثوب شاهماری   | 

چهارشنبه سوری علمی

بسمه تعالی

چهارشنبه سوری علمی:

با نزدیک شدن به جشن ملی چهارشنبه سوری و مراسم های ایرانی در این روز از جمله پریدن از روی آتش، هر روز تعداد دانش آموزانی که برای داشتن یک فرمول مفرح و سالم برای این جشن در مدارس مختلف مراجعه می کنند، بیشتر می شود، در این مقاله سعی خواهم کرد چند فرمول ساده و شیرین و مهیج را که خطر کمتری نیز دارد به شما عزیزان معرفی کنم. در ادامه موارد احتیاط و ایمنی را برای این روز نیز خدمت دوستان یاد آور خواهم شد و در مورد مواد خطرناکی که در این روز توسط یک عده قلیل استفاده می شود، کمی صحبت خواهیم داشت. یادآور می شوم که این مقاله بیشتر با دید علمی تهیه شده است تا در یک فضای شاد و مفرح مفاهیم علمی را به شما منتقل نماید. 

۱- ایجاد شعله های رنگی:

 

 

شما با افزودن مواد مختلف به آتش می توانید آن را به رنگ دلخواه در بیاورید مطمئنا پریدن از روی آتشی به رنگ ارغوانی یا سرخ و یا سبز می تواند برای شما جذاب تر باشد.

ترکیبات مس رنگ شعله را به رنگ سبز در می آورند. که ارزانترین و در دسترس ترین این ترکیبات کات کبود و یا همان مس(II) سولفات می باشد. چنانچه مقداری از پودر این ماده را به مواد آتشگیر خود اضافه کنید رنگ شعله به رنگ سبز در می آید.

 

Green Fire (Eric Helmenstine)

 

ترکیبات لیتیم شعله را به رنگ ارغوانی در می آورد. این رنگ بسیار زیباست و به رنگ غروب های پاییز مشابه است. ارزانترین و دم دست ترین ترکیب لیتیم،  دوستان عزیز ادامه مطلب را اینجا دنبال کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۶ساعت 0:53  توسط یعثوب شاهماری   | 

مسابقه بزرگ کیمیاگران

Image hosting by TinyPic

بسمه تعالی

مسابقه بزرگ کیمیاگران

به مناسبت یک سالگی کیمیاگران و عید نوروز

به مناسبت تولد یک سالگی کیمیاگران، و عید نوروز در نظر داریم تا مسابقه ای به شرح زیر برگزار نماییم، دوستانی که تمایل به شرکت در مسابقه دارند می توانند پاسخ سئوال زیر را در قسمت نظرات وارد نمایند. به یک نفر که کاملترین پاسخ را ارائه نماید، مبلغ  ۳۰،۰۰۰ تومان از طرف کیمیاگران جایزه داده خواهد شد.

  - سئوال: چرا در دستگاه اشعه کاتدی در فشار ۰.۰۱ اتمسفر گاز درون لوله و در فشار ۰.۰۰۰۱ اتمسفر جداره شیشه ای لوله ملتهب می شود، در حالیکه در فشار ۰.۰۰۰۰۰۱ اتمسفر شاهد تشکیل اشعه کاتدی هستیم؟

 
early model of cathode ray tube          close-up, cathode ray tube showing electron beam

 مهلت ارسال پاسخ ها تا ۱۴ فروردین ۱۳۸۶ می باشد، دوستانی که تمایل به شرکت در مسابقه دارند علاوه بر پاسخ سئوال بالا مشخصات زیر را نیز باید وارد نمایند.

۱- نام و نام خانوادگی

۲- سن( یا سال تولد)

۳- شغل

۴- شهر محل سکونت

۵- آدرس ایمیل

خواهشمندیم از گذاشتن آدرس محل سکونت یا شماره تماس جداً خودداری نمایند.در صورت برنده شدن در مسابقه آدرس و شماره تلفن شما از طریق ایمیل پیگیری می گردد.

به دانش آموزان کلاس المپیاد شیمی دبیرستان امام صادق (ع) به دلیل مطرح شدن پاسخ سئوال در کلاس  جایزه ای تعلق نخواهد گرفت.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۵ساعت 11:0  توسط یعثوب شاهماری   | 

شناسایی و فرآوری گیاهان دارویی 3

 

                                           بسمه تعالی

 

مطالب زير را بعد از برگزاري دوره آموزشي آشنايي با گياهان دارويي كه در نواحي اطراف تهران برگزار گرديد از دانشجويان اين كلاس به صورت پروژه تحقيقاتي درخواست نموديم، كه بعد از اتمام با منابع مربوطه انطباق داده شده و سپس تصحيح گرديد.

 

 

- کبـــــــــر (Spinosa):

 

گیاهی است خاردار که به شکل بوته ای رویش دارد وغالبا انشعابات آن بر روی زمین گسترده می باشند. گلهای درشت آن به رنگ سفید مایل به گلی بوده و منظره ی زیبایی به گیاه می بخشند.در داخل گل پرچم های فراوان گل که میله ارغوانی رنگ بلندی دارند دیده می شوند.

میوه های این گیاه را که اصطلاحا هندوانه ی ابو جهل می نامند جهت تهیه ی ترشی به کار می برند.

این گیاه را می توان در بیشتر نقاط کشور در دامنه های البرز،شمال شرق کشور،شمال غرب،بلوچستان وشیراز مشاهده کرد.

 

 

 Capparis spinosa var. nummularia

 

 

قسمت های مورد استفاده:  

 

میوه،ریشه وپوست گیاه مصرف دارویی دارد.

ترکیبات شیمیایی:

مهمترین ترکیب شیمیایی این گیاه اصطلاحا کاپاری روتین نامیده می شود.در ضمن در ریشه و جوانه های مولد گل گیاه ترکیباتی چون پکتین ، ساپونین و نوعی اسانس ویک ماده رزینی وجود دارد.

 

اثرات دارویی و طرز استعمال :

 

١ . درمان توقف قاعدگی : از جوشانده ی پوست ریشه ی گیاه برای باز شدن خون ریزی قاعدگی

در دختران جوان که قاعدگی در آنان متوقف شده است استفاده میشود.

٢ . درمان نقرس : جوشانده ی پوست ریشه گیاه در درمان کم خونی و رنگ پریدگی مخصوصا در دختران جوان مورد مصرف دارد.

٣ . به عنوان مدر: از جوشانده ی پوست ریشه های کبر به عنوان یک ادرار آور نیز استفاده می شود.

 

تحقیق از: آقای علیرضا اخوان پور

 

 

 

- زعفران Saffron :

 

نام علمی Crocus sativus

 

 

كليات گياه شناسي:

 

زعفران گياهي است پايا با ارتفاع تقريبا 30 سانتيمتر كه داراي برگهاي دراز و سبز مانند تره است . ساقه زير زميني آن از دو پياز تشكيل میشود . اين پيازها سخت و مدور و گوشتدار و پوشیده از غشاء هاي نازك قهوه اي رنگ مي باشد . گلهاي زعفران ارغواني ، منظم و شامل لوله اي دراز است كه به سه گلبرگ و كاسبرگ منتهي مي شود .

 

زعفران خيلي مرغوب قسمت كلاله گل يعني قسمت انتهايي خامه است و ميله خامه ، زعفران درجه دو و نامرغوب را تشكيل مي دهد .

 

برداشت زعفران بدين ترتيب است كه قسمت كلاله هر گل را بر ميدارند و بين كاغذ قرار مي دهند تا خشك شود و سپس بسته بندي مي كنند . استاندارد زعفران كه در فرانسه صورت گرفته است اعلام کرد كه بايد 50 عدد از الياف زعفران بيشتر از0/277 گرم وزن داشته باشد و درصد رطوبت آن 13 درصد باشد . همچنين هر ميليگرم آن بايد بتواند 700 سانتيمتر مكعب آب را بطور محسوس رنگي كند .

 

 

 

 

 

تركيبات شيميايي:

 

زعفران داراي مواد چرب ، املاح معدني ، موسيلاژ و اسانس هاي فراوان مي باشد .رنگ زعفران مربوط به ماده اي بنام كروسين است كه در آن وجود دارد پياز زعفران سمي است و مصرف يبش از حد آن براي حيوانات كشنده است .

 

خواص داروئي:

 

زعفران از نظر طبقديم ايران گرم و خشك است . مهمترين خاصيت زعفران كه از قديم الايام از آن استفاده می شده است درمان افسردگی مي باشد . اين خاصيت مهم حتي در شعر شاعران نیز انعكاس يافته است . شاهد آن شعر خاقاني است كه مي گويد :

 

گر كسي را زعفران شايد فزايد گو فزاي *** چون تو با غم خو گرفتي زعفران كس مخور

 

زعفران دارای بويی قوی و طعمی تلخ مي باشد :

 

1) خوردن چاي زعفران باعث هضم غذا مي شود .

 

2) اثر مسكن درد دارد .

 

3) قاعده آور است .

 

4) باعث تحريك اعصاب مي شود .

 

5) زعفران خون ساز است و گردش خون را آسان مي سازد .

 

6) مصرف زعفران خونريزي هاي بعد از زايمان را از بين مي برد .

 

7) قواي جنسي را تقويت مي كند .

 

8) كبد را تصفيه وقوي مي سازد .

 

9) سرفه را رفع و اثر مفيد روي درمان برونشيت دارد . 

 

10) كليه و مثانه را پاك مي كند .

 

11) آرام بخش و خواب آور است .

 

12) زعفران ضد تشنج است .

 

13) گاز معده را برطرف مي كند .

 

14) ادرار آور است .

 

15) و اگر بالاخره مي خواهيد هميشه شاد و خندان باشيد زعفران بخوريد .

 

16) فرمول قديمي زعفران براي تنظيم عادت ماهيانه خانم ها و بازكردن قاعدگي سال هاست كه بكار مي رود و اثر بسيار مفيدي دارد .

 

16-1 > (تارتارات آهن و پتاسيم 0/5 گرم - گرد زعفران 0/5 گرم - پودر دارچين 2 گرم - از اين مخلوط چهار بار در روز استفاده كنيد .)

 

طرز استفاده:

 

از زعفران مي توان به شكل هاي مختلف استفاده كرد

 

دم كرده زعفران يا چاي زعفران :

 

2گرم زعفران را در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت نيم ساعت روي آتش بسيارملايم بگذاريد تا دم بكشد .

 

تنطور زعفران:

 

يك گرم زعفران را سائيده و با 10 گرم الكل سفيد 80 درجه مخلوط كزده و در شيشه ريخته و در آنرا ببنديد . اين شيشه رادر جاي تاريكي گذاشته و هر روزه آنرا تكان دهيد پس از دو هفته آنرا صاف كرده و از آن استفاده كنيد .

 

گرد زعفران :

 

زعفران را در فر با حرارت 25 درجه سانتيگرد خشك كرده و سپس آسياب كنيد و از الك خيلي ريز كنيد تا گرد نرمي بدست آيد .

 

مضرات :

 

چون زعفران بر روي سيستم توليد مثل اثر دارد بنابراين زنان حامله بايد از خوردن آن احتراز كنند زيرا ممكن است باعث سقط جنين شود . خوردن زياد زعفران براي كليه ها مضر است . اشتها را كم مي كند و ايجاد سردرد مي كند و باعث اختلال حواس مي شود .

 

زعفران را بايد در شيشه هاي دربسته و دور از نور نگهدري كرد زيرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست مي دهد .

 

تحقیق از: آقای محمد چناریان نخعی

 

- نعناع:

 

نعناع گیاهی است علفی و چند ساله که علاوه بر ساقه زیر زمینی که گیاه را در خاک مستقر می سازد دارای ساقه هوایی نیز هست . تز محل گره های ساقه که در تماس با زمین است ریشه های خارج شده که ساقه جدید را درست می کند بنابراین اگر شما فقط یک ساقه نعناع در باغچه خود بکارید بزودی تمام باغچه شما پر از نعناع می شود .برگهای نعناع بیضی شکل ، نوک تیز و دندانه دار می باشند . گلهای آن بسته به نوع نعناع ممکن است قرمز ،ارغوانی یا سفید باشد . نعناع در مناطق معتدل و آفتاب گیر بخوبی رشد می کند .نعناع از قدیم الایام بعنوان یگ گیاه معطر و اشتها آور و برای ناراحتی های دستگاه گوارش بکار رفته است بقراط پدر علم طب از نعناع در نوشته های خود یاد کرده است در قرون وسطی از نعناع در معالجه بیماریها و برای التیام زخم ها و درمان درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می شود.

 

 

 

 

 خواص داروئی:

 

نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و خشک است و از نظر خواص دارویی از پونه قوی تر است . از نعناع اسانس ، روغن و تنتور تهیه می کنند که مصارف طبی مختلفی درد.

 

1.       نعناع باد شکن است و گاز معده و روده را از بین می برد .

2.       نعناع تقویت کننده معده وبدن است.

3.       نعناع ضد تشنج و ضد سرفه است.

4.       یک فنجان چای گرم نعناع سینه را آرام می کند.

5.       نعناع مسکن ،آرام بخش و قاعده آور است.

6.       استفاده از نعناع درد شکم را برطرف می کند.

7.       نعناع درمان سرماخوردگی و آنفوانزا می باشد.

8.       نعناع ناراحتی های عصبی را برطرف می کند.

9.       برای تسکین درد دندان نعناع را دردهان گذاشته و بجوید.

10.     آشامیدن چای نعناع و یا عصاره نعناع خونریزی سینه را قطع می کند.

11.     کمپرس نعناع درد سینه و پهلو را از بین می برد.

12.     نعناع کرم های روده و معده را می کشد.

13.     برای از بین بردن سکسکه و دل بهم خوردگی و استفراغ نعناع را با آّب انار ترش بخورید.

14.     نعناع ادرار را زیاد می کند .

15.     برای رفع قولنح و دردهای روده معده و هضم نشدن غذا چای نعناع بنوشید.

16.     برای از بین بردن گلو درد چای نعناع غرغره کنید .

17.     نعناع معرق است بنابراین تب را پائین می آورد.

18.     در هنگام سرماخوردگی بینی را با چای نعناع بشوئید.

 

محقق: آقای عباس قدیری

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم شهریور ۱۳۸۵ساعت 14:20  توسط یعثوب شاهماری   | 

فرمول نویسی و نامگذاری ترکیبات معدنی

بسمه تعالی

           

 

            در این مقاله می خواهیم روش فرمول نویسی و نام گذاری ترکیبات معدنی را بیان نماییم. که می تواند برای دانش آموزان دبیرستان یا پیش دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد، همچنین سایر افراد که تمایل دارند با علم شیمی بطور مفهومی آشنا شوند، نیز می توانند از این منبع برای ورود به بحث استفاده نمایند. سعی داریم تا با استفاده از یک روش مفهومی نامگذاری را آموزش دهیم تا احتیاج کمی به محفوظات داشته باشیم هرچند از حفظ یک سری موارد بی نیاز نخواهیم شد. امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گیرد.

قبل از ورود به بحث شما بایستی آشنایی یک اجمالی با جدول تناوبی کسب نمایید. به این ترتیب که بایستی با گروه های مختلف آشنا شده و اعضای آن گروهها را بشناسید، ظرفیت های عناصر مختلف را بدانید و نام ونماد آنها را به خاطر بسارید. ولی نگران نباشید چنانچه مدتی تمرین نمایید این مطالب را به راحتی خواهید آموخت و هیچوقت فراموش نخواهید نمود.

برای استفاده از یک جدول تناوبی اینجا کلیک نمایید.

چند نكته كه بايد درمورد جدول تناوبي و عناصر شيميايي بدانيم:

۱- فلزات قوي تر در سمت چپ جدول تناوبي قرار داند.

۲- غير فلزات قوي تر در سمت راست جدول قرار دارند.

۳- از بالا به پايين و از راست به چپ خاصيت فلزي افزايش مي يابد. بنابراين قويترين فلزات در  گوشه سمت چپ و پايين جدول قرار داند.

۴- از پايين به بالا و از چپ به راست خاصيت غيرفلزي افزايش مي يابد. بنابراين قويترين غيرفلزات در گوشه سمت راست و بالاي جدول قرار دارند.

۵- گروه ۸ اصلي يعني آخرين ستون از سمت چپ گروه عناصر نجيب بوده و هيچ تمايلي به واكنش دادن ندارند. يعني توضيحات بالا در مورد آنها صادق نيست.

۶- بيشترين ظرفيتي كه هر عنصر مي تواند داشته باشد با شماره گروه آن برابر است. البته در عناصر گروه هاي اصلي.

۷- عناصر واسطه داراي ظرفيت هاي متفاوتي هستند.

۸- ظرفيت عناصر گروههاي اصلي به شرح زير است:

گروه ۱ : داراي ظرفيت ۱ است.

گروه ۲ : داراي ظرفيت ۲ است.

گروه ۳ : داراي ظرفيت ۳ است.

گروه ۴: عناصر اين گروه داراي ظرفيت هاي ۲ و ۴ هستند.

گروه ۵ : عناصر اين گروه داري ظرفيت هاي ۳ و ۵ هستند.

گروه ۶ : عناصر اين گروه داري ظرفيت هاي ۲، ۴ و ۶ هستند. سرگروه اين دسته يعني اكسيژن تك ظرفيتي بوده و ظرفيت آن فقط ۲ مي باشد.

گروه ۷ : عناصر اين گروه داراي ظرفيت هاي ۱، ۳، ۵ و۷ هستند. سرگروه اين دسته يعني فلوئور تك ظرفيتي بوده و ظرفيت آن فقط ۱ مي باشد.

گروه ۸ : ظرفيت عناصر اين گروه برابر صفر مي باشد. يعني تمايلي به شركت در واكنشها ندارند.

 

1151929536helloi.jpg

 

۱- روش نامگذاری و فرمول نویسی ترکیبات دوتایی:

ترکیبات دوتایی ترکیباتی هستند که از دو نوع عنصر تشکیل شده اند، هرچند كه ممكن است تعداد اتمهاي آن زياد باشد. مانند:  H2O, SO3, N2O3 و ..... اين تركيبات به سه گروه زير تقسيم مي شوند:

الف) تركيبات دوتايي فلز با نافلز

ب) تركيبات دوتايي نافلز با نافلز

ج) تركيب هاي دوتايي هيدروژن و نافلز كه در واقع يك نوع تركيب دوتايي نافلز با نافلز است.

 

الف) تركيبات دوتايي فلز - نافلز:

 - فرمول نويسي:

- براي نوشتن فرمول شيميايي اين تركيبات بايد به روش زير عمل نماييم:

۱- نماد شيميايي فلز را سمت چپ و نماد شيميايي غيرفلز را سمت راست مي نويسيم. درست مانند جايگاه آنها در جدول تناوبي.

۲- ظرفيت فلز را انديس غيرفلز و ظرفيت غيرفلز را انديس فلز قرار مي دهيم.

۳- در صورت امكان انديسها را ساده مي كنيم.

مثال: مي خواهيم فرمول تركيب اكسي‍ژن با آلومينيم را بنويسيم:

۱- نماد شيميايي فلز يعني نماد آلومينيم (Al) را سمت چپ و نماد شيميايي غير فلز يعني اكسيژن (O) را سمت راست مي نويسيم.

Al O

۲- ظرفيت فلز آلومينيم ۳ است كه به عنوان انديس غيرفلز قرار مي دهيم(Al O3). ظرفیت غیر فلز یعنی اکسیژن برابر ۲ است که به عنوان اندیس برای فلز قرار می دهیم. یعنی:

Al2O3

  3- 2 با ۳ ساده نمي شود. بنابراين فرمول ما بدون تغيير مي ماند.

Al2O3

 - نامگذاري:

 براي نامگذاري اين تركيبات به روش زير عمل مي كنيم:

۱- ابتدا نام فلز را مي نويسيم.

۲- اگر فلز ما چند ظرفيتي بود ظرفيتي را كه در تركيب ما دارد، به صورت اعداد يوناني در پرانتز نمايش مي دهيم. اعداد يوناني به شكل زير هستند:

1- I                                       6-VI

2- II                                      7- VII

3-III                                      8- VIII

4- IV                                      9- IX

5- V                                       10- X

۳- نام غيرفلز را نوشته و پسوند " يد" را به انتهاي آن مي افزاييم. در بعضي از غيرفلزها با افزودن پسوند "يد" نام غيرفلز مقداري تغيير مي يابد. به عنوان مثال:

اكسيژن ------ اكسيد                           نيتروژن ------ نيتريد

گوگرد (سولفور) -------سولفيد              فسفر --------  فسفيد

هيدروژن ------- هيدريد                      

اگر توجه نماييد فرمول شيميايي تركيب را از چپ به راست خوانديم، يعني همانطور كه نوشته بوديم. ابتدا فلز و سپس غيرفلز. در حالت كلي از الگوي زير پيروي مي نماييم:

" نام فلز + (ظرفيت فلزهاي چند ظرفيتي با اعداد يوناني) + نام غيرفلز + يد"

مثال:  نام تركيب زير را بنويسيد. 

Al2O3

۱- نام فلز را مي نويسيم: " آلومينيم"

۲- فلز ما چند ظرفيتي نيست بنابراين نياز به نوشتن ظرفيت ندارد.

۳- نام غيرفلز را مي نويسيم. " آلومينيم اكسيژن"

۴- پسوند " يد" را افزوده و در صورت نياز نام غيرفلز را تغيير مي دهيم.

آلومينيم اكسيد

 

ب) تركيبات دوتايي نافلز - نافلز:

 - فرمول نويسي:

براي نوشتن فرمول اين تركيبات شما بايد تشخيص بدهيد كه خاصيت فلزي كدام غيرفلز بيشتر است، سپس اين غيرفلز را فلز فرض كرده و فرمول نويسي را تقريباً مانند فرمول نويسي تركيبات فلز - نافلز انجام مي دهيم. براي تشخيص اينكه كدام يك از غيرفلزهاي ما ضعيف تر است از سري زير مي توان استفاده نمود:

Si - B - P- H- C - S - I - Br - N - Cl - O -F

در سري فوق عناصري كه سمت چپ قرار دارند غيرفلزهاي ضعيف تري هستند و هرچه از چپ به راست پيش مي رويم غيرفلزها قويتر مي شوند.

در صورتيكه نمي توانيد سري فوق را به خاطر بسپاريد از اصول هشتگانه ابتداي مقاله پيروي نماييد.

براي فرمول نويسي تركيبات نافلز - نافلز به ترتيب زير عمل مي كنيم:

۱- با توجه به توضيحات بالا نافلز ضعيف تر را شناسايي مي كنيم.

۲- نماد شيميايي نافلز ضعيف تر را سمت چپ و نماد شيميايي نافلز قوييتر را سمت راست مي نويسيم.

۳- ظرفيت غيرفلز سمت چپ را انديس غيرفلز سمت راست قرار داده و ظرفيت غيرفلز سمت راست را انديس غيرفلز سمت چپ قرار مي دهيم.

۴- در صورت امكان انديس ها را ساده مي كنيم.

توجه نماييد غيرفلز سمت راست يا قويتر با كمترين ظرفيت خود در تركيب شركت مي نمايد.

مثال: مي خواهيم فرمول تركيبات بدست آمده از فسفر و كلر را بدست آوريم.

۱- فسفر نسبت به كلرغيرفلز ضعيف تري است.

۲- نماد شيميايي فسفر را سمت چپ و كلر را سمت راست مي نويسيم.

PCl

3- كلر از كمترين ظرفيت خود يعني ۱ استفاده مي نمايد ولي فسفر داراي دو ظرفيت ۳ و ۵ است بنابراين دو تركيب خواهيم داشت.

PCl3

PCl5

4- انديس ها ساده تر نمي شوند.

 

- نامگذاري:

برای نامگذاری این ترکیبات از الگوی زیر استفاده می نماییم:

" تعداد اتمهای عنصر سمت چپ با لفظ یونانی + نام عنصر + تعداد اتمهای عنصر سمت راست با لفظ یونانی + نام عنصر سمت راست + ید"

اگر تعداد عنصر سمت راست یک باش از ذکر تعداد خودداری می نماییم. لفظ های یونانی برای اعداد مختلف عبارتند از:

۱ مونو    ۲ دی   ۳ تری   ۴ تترا    ۵ پنتا    ۶ هگزا   ۷ هپتا   ۸ اکتا   ۹ نونا   ۱۰ دکا

گاهی اوقات تعداد اتمهای سمت چپ را ذکر نمی کنند.

مثال:

فسفر تری کلرید PCl3                           فسفر پنتا كلريد PCl5

دي فسفر پنتا اكسيد  P2O5                          دي بور تريوكسيد B2O3

سيليسيم ديوكسيد  SiO2                       كربن مونوكسيد   CO

گاهي اوقات اين تركيبات را مانند تركيبات دوتايي فلزهاي چند ظرفيتي با نافلزها نامگذاري مي نمايند، اين روش غلط نيست ولي روش فوق بهتر است، به مثال هاي زير توجه كنيد:

يد(III) فلوئوريد IF3            يد(V) فلوئوريد IF5              نيتروژن(III) اكسيد N2O3

اما مثال هاي زير به هيچ وجه درست نيستند:

يد(III) تري فلوئوريد IF3                       دي نيتروژن(III) اكسيد N2O3

 

ج) تركيبات دوتايي هيدروژن - نافلز:

 - فرمول نويسي:

براي نوشتن فرمول اين تركيبات بايد به سري زير توجه نماييم:

Si - B - P- H- C - S - I - Br - N - Cl - O -F

نماد عناصري كه سمت چپ هيدروژن قرار دارند در سمت چپ نماد هيدروژن نوشته مي شود و نماد عناصري كه در سمت راست قرار دارند در سمت راست نماد هيدروژن نوشته مي شود، البته استثناهايي مانند:

NH3 , CH4

نيز وجود دارند. كه با اينكه از لحاظ غيرفلزي بودن قويتر از هيدروژن هستند، ولي نمادها در سمت چپ هيدروژن قرار مي گيرد.

- نامگذاري:

براي نامگذاري اين تركيبات ابتدا نام هيدروژن را نوشته و سپس نام غيرفلز را پسون " يد " ذكر مي نماييم. مانند:

هيدروژن يديد HI        هيدروژن برميد HBr    هيدروژن سولفيد H2S

اگر نماد شيميايي عنصر سمت چپ نماد شيميايي هيدروژن قرار بگيرد از روش نامگذاري غيرفلز غيرفلز استفاده مي نماييم.

مثال:

 كربن تترا هيدريد CH4                         نيتروژن تري هيدريد  NH3

برخي از تركيبات هيدروژن با نافلزها داراي نام هاي قديمي هستند كه اغلب از اين نامها استفاده مي شود:

تركيب                            نام علمي                         نام قديمي

H2O                           هيدروژن اكسيد                      آب

NH3                         نيتروژن تري اكسيد                   آمونياك

CH4                              كربن تترا هيدريد                       متان

SiH4                           سيليسيم تترا هيدريد                    سيلان

بيشتر تركيبات دوتايي هيدروژن با نافلزات وقتي در آب حل مي شوند، محلول اسيدي به وجود مي آورند از اين رو براي نامگذاري اين تركيب ها كه اسيدهاي بدون اكسيژن يا اسيدهاي دوتايي ناميده مي شوند، روش خاصي بكار مي رود. تركيباتي كه در آنها نماد شيميايي هيدروژن سمت راست نوشته مي شود خاصيت اسيدي نداشته و بنابراين از اين قاعده مستثناء هستند.

برای نامگذاری اسیدهای دوتایی از الگوی زیر باید پیروی نمود:

" هیدرو + نام نافلز + یک + اسید"

مثال:

HF هیدروفلئوریک اسید                               HI هیدرویدیک اسید

H2S هیدرو سولفوریک اسید                         HBr هیدروبرمیک اسید 

HCl اگر داراي حالت گازي باشد هيدروژن كلريد ناميده شده و اگر داراي حالت مايع باشد يا محلول آبي داشته باشد آنرا هيدروكلريك اسيد مي ناميم.

                                                                                                                    ادامه دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۵ساعت 21:33  توسط یعثوب شاهماری   | 

شناسایی و فرآوری گیاهان دارویی2

باسمه تعالی

 گاهی اوقات با دیدن گیاهان وحشی و زیبا در دامن طبیعت به این فکر می افتیم که آیا این گیاهان جز زیبایی چشم نوازشان استفاده دیگری هم دارند. مخصوصاْ اگر شما از آن افرادی باشید که دوست دارند از امکانات موجود در اطرافشان که گاهی طبیعت آنها را کاملاْ سخاوتمندانه بطور رایگان در اختیار همگان می گذارد، به بهترين شكل استفاده كنند، به اين فكر افتاده ايد كه آيا اين گياهان ممكن است خاصيت دارويي هم داشته باشند؟

در مقاله حاضر سعي داريم تا تعدادي از گياهان دارويي كه در اطراف ما به فراواني يافت مي شوند و ما اغلب به دليل عدم شناختمان از كنار آنها به راحتي مي گذريم. معرفي نموده و كاربردهاي هريك را بطور مختصر مورد بررسي قرار دهيم. گياهاني كه دراين جا معرفي خواهند شد بيشتر گياهاني هستند كه در كنار خيابانها، جويبارها، باغات و در دامن كوهستان ها آنها را به كرات مشاهده مي كنيم. براي هر گياه سعي شده عكسي هم در نظر گرفته شود تا در جهت شناخت هرچه بيشتر گياه ما را ياري نمايد. ولي اكيداً توصيه مي شود در صورتي كه با گياهي كاملاً آشنايي نداريد، از به كاربردن يا تجويز آن جداً خودداري نماييد، زيرا بعضي از گياهان دارويي وجود دارند كه در صورت مصرف نابجا يا مصرف زياد مي توانند مرگ آور باشند. نويسنده مقاله سعي دارد تا در ادامه گياهان ديگري نيز به اين مجموعه اضافه نمايد و حتي در صورت امكان برآنيم تا كلاسهايي عمومي براي آشنايي هر چه ببيشتر با اين گنجينه هاي رايگان طبيعت داير نماييم و در جهت شناسايي، جمع آوري و فرآوري گياهان دارويي آموزش هاي لازم را به علاقه مندان ارائه نماييم.

پیشنهاد می شود قسمت اول را نیز مطالعه نمایید.

 

12-  شیرین بیانGlyeyrrhiza glabra :

گیاهی علفی و پایا به ارتفاع حداکثر 1 متر که در محیط های مناسب گاهی ارتفاع آن به 1.5 تا دو متر نیز می رسد. ریشه خزنده گیاه در محیط بطور وسیع گسترده شده و از این طریق گیاه تکثیر می یابد. ساقه آن راست و شاخه دار است، و برگها بصورت متناوب تک شانه ای با 4 تا 8 جفت برگچه بیضوی بر روی ساقه قرار دارند. گلها که به رنگ آبی روشن یا آبی متمایل به بنفش هستند بصورت خوشه ای روی یک پایه که از کنار برگها رشد می کند، قرار گرفته و در نهایت میوه های کرکدار پهن و قهوه ای تولید می کنند. این گیاه خودرو بوده و در نواحی مختلف ایران به وفور یافت می شود. دوران گل دهی گیاه تیر تا مرداد بوده و زمان برداشت از مرداد آغاز می گردد.

قسمت های مورد استفاده:

ریشه و ریزوم گیاه که بصورت پوست کنده یا پوست نکنده مصرف دارویی دارد و قسمت و ساقه های خزنده و جوانه های زیر خاک نیز دارای استفاده دارویی می باشند.

ترکیبات شیمیایی:

ریزوم و ریشه گیاه حاوی گلوکز، ساکارز، آمیدن، آسپاداژین، مواد آلبومینوئیدی، رزین، کمی اسانس، گلیسیریزین( اسید گلیسیزیک) و آنزیمها است. چنانچه ریشه ها را با نوک زبان تماس دهیم مزه شیرین آن کاملاً احساس خواهد شد. البته مزه آن در انواع مختلف متفاوت است به عنوان مثال ریشه شیرین بیان یونانی تلخ است.

در شیرین بیان ماده ای بنام لکوریتی جننی چالکون وجود دارد که خاصیت دفع اسپاسم عضلات راداراست.  

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    درمان زخم معده و التهابات معده: برای درمان زخم معده و سایر ناراحتیهای معده می توان مقدار 5 تا 20 گرم از گرد ریزوم خشک گیاه را روزانه بطور مستقیم مصرف نمود. یا 100 گرم از این گرد را در 50 گرم آب حل نموده و روزانه 2 تا 3 قاشق قهوه خوری از آن را میل نمایید.

2-    درمان یبوست: شیرین بیان یک مسهل ملایم است که می توان از آن برای درمان یبوست استفاده کرد. برای این منظور می توان از ریزم خشک گیاه بطور مستقیم استفاده نمود.

3-    برطرف کردن زخم و التهابات دهان: برای این منظور ریشه شیرین بیان بمکید.

4-    رفع سردرد و تقویت چشم: برای این منظور 2 گرم ریشه شیرین بیان را پودر کرده و با یک گرم شکر و یک گرم رازیانه مخلوط کنید سپس آنرا در آب خیس کرده و هر روز بخورید.

5-    رفع بوی بد پا و زیر بغل: برای این منظور از برگهای شیرین بیان پماد درست کرده و در محلهای ذکر شده بمالید.

شیرین بیان برای تقویت عمومی بدن، جلوگیری از پیری، نرم کردن سینه، بهبود زخمها و تاولهای پوستی، برطرف نمودن سرفه، تسکین تنگی نفس و درمان نفخ شکم مفید است.مدر و عرق آور بوده و برای رفع موخوره سر نیز مفید است. که در مورد اخیر توصیه شده است که موها را با چای شیرین بیان شستشو دهند.

    طرز تهیه دارو از شیرین بیان:

1- دم کرده شیرین بیان: مقدار 50گرم ریشه بدون پوست شیرین بیان را آسیاب کرده و در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید مدت 10 دقیقه دم بکشد. سپس به مقدار توصیه شده میل نمایید.

2- جوشانده شیرین بیان: 20 گرم ریشه بدون پوست شیرین بیان را آسیاب نموده و در 100 گرم آنقدر بجوشانید تا یک سوم محلول تبخیر شود و محلول نسبتاً غلیظی بدست آید.

3- شربت شیرین بیان: پودر ریشه شیرین بیان را آنقدر بجوشانید تا محلول غلیظی بدست آید.

4- تکه های شیرین بیان: تکه های ریشه بدون پوست شیرین بیان را می توان مانند آب نبات در دهان گذاشته و مکید.

توجه: استفاده بیش از اندازه از شیرین بیان برای طحال مضر می باشد و چنانچه لازم است تا برای رفع بیماری خاصی به مدت زیادی از این گیاه استفاده نمایید، بهتر است در کنار آن کتیرا نیز میل بفرمایید.
  

13-  تاتورهDatura stramonium :

گیاهی قوی، یک ساله و علفی بوده که از تیره سیب زمینی می باشد. ارتفاع آن اغلب کوتاه بوده و دارای ساقه ای شاخه دار با برگ های متناوب ، پهن، دندانه دار و بدبو است. از کنار شاخه ها یا در قسمت های انتهایی شاخه گلهای سفید شیپوری و بزرگ می روید. گلهای گیاه وقتی هوا خنک است باز بوده و وقتی که هوا کمی گرم می شود بسته می شوند. به همین دلیل بهترین وقت برای تماشای گلهای گیاه اوایل صبح یا بعد از غروب آفتاب می باشد. تخم ها در کپسولی قرار می گیرند که در سطح خارجی خاردار بوده و از چهار قسمت که توسط خطوط متقاطع ایجاد گردیده تشکیل شده اند. این تخم ها که تعداد آنها حدوداً به 400 دانه می رسد در چهار ردیف بطور منظم درون کپسول قرار می گیرند. بعد از رسیدن تخمها کپسول از محل برش ها باز شده و دانه های سیاه گیاه در محیط پراکنده می شوند. دوران گل دهی از خرداد تا مهر بوده و زمان برداشت برگ ها خرداد تا مهر و دانه ها مهر تا آبان می باشد.

قسمت های مورد استفاده:

برگها و دانه های گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات شیمیایی:

گیاه حاوی آلکالوئیدها، هیوسیامین، هیوسین، آتروپین و اسکوپولامین می باشد. دانه ها حاوی 15 تا 30 درصد اسید داتوریک هستند.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

تاتوره از گیاهان سمی و خطرناک است از این رو مصرف آن حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص گیاهان دارویی صورت بگیرد ولی در زیر به تعدادی از بیماریها که می توانند توسط تاتوره مداوا گردند اشاره می کنیم:

تاتوره دارای اثر ضد تشنج، رفع آسم و نقرس و دردهای عصبی است. برای رفع سرفه های عصبی، سیاه سرفه و بی اختیاری دفع ادرار می توان از دم کرده تنطور یا عصاره و یا دود کردن برگ خشک گیاه مانند سیگار استفاده نمود. برای رفع آسم می توان از سیگار توتون و برگ خشک تاتوره استفاده کرد. همچنین گیاه برای رفع سوء هاضمه افراد مسلول نیز مفید است. افراد مبتلا به آسم باید یک تا دو سیگار تاتوره را بطوریکه مقدار کلی برگ از 1 تا 1.5 گرم تجاوز ننماید به مصرف برسانند. پس از دود کردن برگ تاتوره یک حالت تسکین همراه با سرگیجه در شخص مشاهده می شود.

در رماتیسم مزمن و مفصلی حاد یا بین مفصلی، با مالیدن تنطور یا پماد تاتوره یا خیسانده برگ گیاه در روغن و یا ضماد برگ نتایج مفیدی به دست می آید. در علاج زخمهای سرطانی، سوختگی ها، بواسیرهای دردناک، درد چشم و غیره می توان از جوشانده برگ، بخور، حمام موضعی و یا ضماد برگ تاتوره بصورت خارجی استفاده نمود. همچنین در بیماری پارکینسون می توان از قرص های محتوی 0.1 گرم به تعداد 3 تا 6 عدد در روز با توجه به تحمل بیمار به مدت 3 روز متوالی استفاده نمود.

 

14- تمشکRubus fruticosus :

تمشک گیاهی است روند که بصورت بوته ای رشد می کند و در صورتیکه شرایط مساعد باشد بوته های بزرگی که نفوذ به داخل آن سخت می باشد را تشکیل می دهد. برگها حاوی 3 تا 5 برگچه دندانه دار هستند و بر روی دم برگها خارهای کوچک و تیزی وجود دارند، برگچه ها در دو طرف خود دارای پرزهای زبر و خشن هستند. گلهای گیاه اغلب سفید یا صورتی می باشند که به صورت خوشه های کوچک در انتهای ساقه های منفرد ظاهر می گردند. میوه ها که خود از تجمع دانه های ریزتر حاوی تخم گیاه تشکیل شده اند به رنگ سیاه می باشند ولی قبل از اینکه میوه ها کاملاً برسند به رنگهای سبز و قرمز می باشند.

قسمت های مورد استفاده:

میوه های گیاه مصرف خوراکی داشته و از برگ های خشک آن جهت مصارف دارویی استفاده می شود.

ترکیبات شیمیایی:

برگ گیاه حاوی تانن و مقدار کمی اسانس فرار است که اسانس مذکور ماده موءثره گیاه به شمار می آید.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    رفع التهاب گلو و دهان: جوشانده برگهای گیاه به عنوان دهان شویه برای درمان التهاب دهان و به شکل غرغره برای درمان گلودرد استفاده می شود.

2-    به عنوان مسکن: جوشانده برگ تمشک به دلیل داشتن اسانس ویژه اثر مسکن و تا حدی خواب آور دارد. البته این اثرات بسیار ضعیف است.

3-    ضد اسهال: جوشانده برگ تمشک اثر قابض داشته و در درمان اسهال می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

15-   پیچک صحرایی Convolvulus arvensis:

گیاهی است رونده که اغلب به دور اشیاء و گیاهان اطراف خود پیچیده و از آنها بالا می رود.در کنار جاده ها، مزارع و در باغها به وفور یافت می شود. برگ ها کمانی شکل بوده و گلهای سفید و صورتی زیبایی دارد که به صورت منفرد از کنار برگها رشد می کند، بسته به آب و هوا و PH محل رشد گیاه رنگ گل آن نیز می تواند متغییر باشد.

قسمت های مورد استفاده:

ریشه گیاه و گاهی برگها و دانه های آن مصرف دارویی دارند.

ترکیبات شیمیایی:

ریشه گیاه دارای نوعی رزین است که خاصیت مسهلی به گیاه می دهد. ولی تاکنون هیچ نوع آلکالوئیدی در آن مشاهده نشده است.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    درمان یبوست: دم کرده ریشه گیاه به واسطه داشتن مواد رزینی به عنوان مسهل عمل کرده و یبوست را برطرف می کند.

2-    اثر صفرا بر: دم کرده ریشه، برگ یا دانه های گیاه پیچک صحرایی اثر صفرا بر دارد.

3-    التیام زخمها: برگهای تازه گیاه را اگر بر روی زخمها قرار دهیم اثر التیام بخشی دارد.

 

16-  پونهMentha piperita :

گیاهی علفی، پایا و معطر است که دارای ساقه ای استوانه ای به ارتفاع 55- 10 سانتی متر که به حالت وحشی در دشتهای مرطوب و در حاشیه جریانهای آب مانند رودها و چشمه ها و حتی مرداب ها رشد می کند. دارای دو نوع ساقه زیر زمینی و خزنده است. برگها متقابل، بیضوی شکل، نوک تیز و در حاشیه دندانه دارند. گلها به رنگ گلی روشن یا ارغوانی مایل به بنفش بوده و به تعداد زیاد و به صورت تجمعی در گل آذین های سنبلی شکل قرار دارند. بوی مطبوع گیاه دافع اغلب حشرات موذی می باشد. منشاء اولیه گیاه انگلستان بوده ولی در حال حاضر بطور گسترده در سایر کشورها نیز پراکنده است.

قسمت های مورد استفاده:

سرشاخه گلدار و برگهای تازه و خشک گیاه مورد استفاده دارویی قرار می گیرد.

ترکیبات شیمیایی:

اعضای مختلف پونه دارای تانن، مواد رزینی، مواد پکتیکی، قند و اسانس است.این اسانس که میزان آن از 1 تا 40 درصد متغییر است، دارای 75 تا 90 درصد ترکیبات کتن دار به ویژه پوله ژون به فرمول C6H16O، الکلهای توتال به مقدار 12 تا 7 درصد لیمونین و دیپانتن است. در برگ پونه هسپریدین یا دیوس مین وجود دارد که مشابه ماده موجود در Citrusهاست.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    تقویت دستگاه گوارشی: از اسانس مانت که از این گیاه به دست می آید به مقدار 1 تا 3 قطره و چند مرتبه در روز در یک نوشابه ساده می توان برای تقویت معده و درمان اسهال های ساده، رفع دل پیچه و همچنین به عنوان  بادشکن استفاده نمود.

2-    تسکین دردهای موضعی: اسانس مانتول که در ترکیب اسانس مانت در این گیاه وجود دارد و می توان آنرا در سایر انواع پونه نیز مشاهده نمود، اثر آرام کننده درد دارد و و می توان از آن برای تسکین دندان درد، سیاتیک، سردرد و دردهای موضعی بده استفاده نمود. در این موارد از پماد مانتول که از مخلوط کردن اسانس و پارافین ساخته، می شود ( نسبت 100/1) با استعمال خارجی استفاده می شود.

 

17-  بولاغ اوتی (علف چشمه)Nasturtium officinale :

گیاهی آب زی با ساقه های گوشتی نسبتاً کوتاه و خوابیده که داخل آبهای شیرین معمولاً کنار چشمه ها یا در کنار رودخانه ها در قسمتهای کم عمق و کم سرعت آب رشد کرده و برگها ی آن مرکب و متشکل از چند قطعه بیضوی شکل است. اغلب رشته هایی سفید رنگ مانند ریشه گیاه از برگها و ساقه آن خارج شده و در آب قرار می گیرند. گلهای کوچک سفید رنگ در گل آذین های خوشه ای قرار گرفته و در نهایت به میوه های خورجین تبدیل می شوند. این گیاه در استانهای آذربایجان و اردبیل به عنوان سبزی خوراکی همراه با غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

قسمت های مورد استفاده:

تمامی قسمت های گیاه دارای خواص دارویی می باشد.

ترکیبات شیمیایی:

این گیاه دارای مقدار زیادی ویتامین A، C و D بوده و از لحاظ داشتن ترکیبات معدنی مورد نیاز بدن مانند آهن، ید و کلسیم غنی می باشد. همچنین گیاه حاوی اسانس فراری به نام فنیل اتیل سنه ول نیز می باشد.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    درمان خونریزی های لثه: این گیاه به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین ث می تواند برای درمان عوارض بیماری اسکوربوت مانند خونریزی لثه، خونریزی های زیر جلدی و ... به کار می رود. برای این منظور گیاه را باید بصورت تازه و خام مورد استفاده قرار داد زیرا جوشاندن یا دم کردن باعث از بین رفتن اسانس فرار و ویتامین ث گیاه می شود.

2-    درمان بی اشتهایی: مصرف گیاه تازه و یا شیره آن برای رفع بی اشتهایی بسیار مفید است.

3-    درمان برونشیت: بولاغ اوتی با توجه به خاصیت خلط آوری آن می تواند برای درمان التهابات دستگاه تنفسی همچون برونشیت مزمن و ... به کار برده شود. به این منظور از جوشانده سرد گیاه استفاده می شود.

توجه: لازم به ذکر است که چون ترکیبات موجود در گیاه باعث انقباض و اسپاسم شدید ماهیچه های صاف می شود، نباید برای زنان آبستن مورد استفاده قرار گیرد. و با توجه به سمی شدن گیاه در حین خشک شدن از گیاه خشک شده ای زرد گردیده نباید استفاده نمود و ترجیحاً گیاه را به صورت تازه باید مصرف نمود.

 

18-  خرزهرهNerium oleander :

درختچه ای زینتی با برگ های سرنیزه ای که برگ ها به صورت چند تایی در یک بند از ساقه قرار می گیرند. گلها دارای رنگهای متنوعی مانند سفید، صورتی و یا گلی بسیار روشن است. در نوع سفید و گلی گل برگها به صورت 5 تایی یا 6 تایی در یک گل آذین قرار گرفته و از یک نظم خاصی پیروی می کنند. ولی گلهای نوع صورتی آن تقریباً بی نظم می باشند. این گیاه در شهر تهران به وفور یافت می شود و اغلب از آن برای تزئین کوچه ها و خیابان ها استفاده می شود.

قسمت های مورد استفاده:

برگ گیاه دارای خاصیت دارویی است، که باید با احتیاط کامل از آن استفاده نمود.

ترکیبات شیمیایی:

دانه های خرزهره حاوی انواع اسیدهای چرب از جمله اسید استئاریک، اسید پالمتیک، اسید اولئیک و اسید لینولئیک است. برگهای گیاه حاوی گلوکوزیدهای سیانوژنی همچون نری ئین و نر آنتین بوده که در اثر تجزیه آنها ترکیبات سیانوری ایجاد شده و باعث مسمویت های بسیار شدید و حتی مرگ می گردند. از این رو در مصرف خرزهره به عنوان گیاه دارویی باید نهایت دقت و توجه به عمل آید.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    درمان کچلی و بیماری های پوستی: به این منظور می توان هم از جوشانده برگ خرزهره در روغن و هم از خیسانده آن در آب به صورت خارجی استفاده نمود.

2-    تقویت قلب و تنظیم ضربان قلب: به این منظور عصاره خرزهره را در الکل و آب حل کرده و سپس آنرا به شکل قرص های بسیار کوچک 0.5 گرمی در آورده و روزانه به تعداد 3 تا 4 عدد از آن مصرف می نمایند.

3-     از خرزهره می توان برای درمان ناراحتی های کبد، کلیه و همچنین رفع عوارضی چون زردی، کم خونی دختران جوان، خیز اندام ها، نقرس و حتی بیماری قند توصیه شده است.

 

19-  زنبقIris Germanica :

زنبق گیاهی است چند ساله، دارای ساقه ای راست به ارتفاع 30 تا 70 سانتیمتر و برگهای سبز مات، به شکل تیغه هایی با عرض 2 یا 3 سانتیمتر و گلهای درشت بنفش، سفید یا قهوه ای که به دلیل زیبایی خاص در اغلب باغچه های به عنوان گل زینتی کاشت می شود. گل های زنبق معطر بوده و دارای وضع منفرد یا دو تایی هستند که گلبرگ های آنها دارای طولی برابر کاسبرگ هاست.

Lirio azul, Lirio cárdeno, Lirio común, Lirio morado, Lirio Pascual, Lirio barbado

قسمت های مورد استفاده:

ریزوم و برگ گیاه مصرف دارویی دارد.

ترکیبات شیمیایی:

ریشه خشک شده گیاه دارای کتون و ایرون بوده و گیاه حاوی ویتامین ث، یک اسانس روغنی، ماده رزینی، نشاسته، لعاب، تانن ها و گلوکوزیدی به نام ایریدون است.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    درمان سوختگی ها، بواسیر و تومورها: در این موارد استعمال خارجی برگ زنبق  به شکل ضماد توصیه می گردد.

2-    به عنوان مدر: مصرف جوشانده 15 تا 60 گرم در لیتر ریزوم زنبق روزانه به میزان یک فنجان در روز اثر پیشاب آور قوی داشته و در درمان بیماری های کلیوی چون سنگ کلیه به کار می رود.

3-    درمان بیماری های تنفسی: جوشانده 60 تا 150 گرم در لیتر ریزوم زنبق به میزان یک فنجان در روز به دلیل قابلیت خلط آور بودن در درمان بیماریهای تنفسی چون آسم، سیاه سرفه و گریپ های مداوم به کار می رود.

20-  اسپندPeganum harmala :

گیاهی است پرپشت، علفی و پایا با برگ های ریش ریش که تقسیمات آن باریک و دراز است. گلهای آن قاشقی شکل، درشت و سفید بوده و دارای 5 یا 6 گل برگ است. میوه ها به صورت کپسول های کروی شکل هستند که تخم های گیاه را درون خود حفظ می نمایند. دانه های گیاه اغلب سیاه رنگ است. در اغلب نواحی کشور به صورت خود رو رشد می نماید و در تپه های خاکی و خرابه ها به وفور یافت می شود. این گیاه تحمل بی آبی را داشته و اغلب در جاهای کم آب هم رشد می نماید. در ماههای خرداد تا مرداد شکوفه میدهد و دارای بوی معطر و مزه گس است.

قسمت های مورد استفاده:

دانه های گیاه اثر دارویی دارند.

ترکیبات شیمیایی:

دانه های اسپند دارای اسانس فرار، یک نوع تانن، آلکالوئیدی نظیر هارمالین و هارمالول می باشد. هارمالین از نظر درمان دارای اثر نیرو دهنده سیستم مرکزی اعصاب و ماده ای بسیار سمی است. همچنین گیاه حاوی گلیکوزیدی به نام روتوزید است.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-    رفع پرخونی و قرمزی چشم: برای این منظور دانه اسپند را پخته و آب حاصل را در چشم می چکانند.

2-    تقویت اندام ها و سیاه کردن موهای سفید: از پخته دانه های گیاه به صورت ضماد استفاده می شود.

3-    معالجه سنگینی گوش: دانه های گیاه را در آب و روغن زیتون جوشانده و پس از صاف کردن، چند قطره در گوش می چکانند.

4-    تسکین دندان درد: از بخور اسپند برای تسکین دندان درد استفاده می شود.

5-    اثر خواب آور: از دانه های اسفند که به شکل خوراکی مصرف می شود می توان به عنوان خواب آور استفاده نمود.

6-    ضد کرم: برای از بین بردن کرم های انگلی روده دانه های اسفند را مستقیماً بصورت خوراکی مصرف می نمایند.

7-    ضد عفونی کننده: از دود دانه های اسپند باری ضد عفونی کردن اماکن می توان استفاده نمود زیرا خاصیت میکروب کشی دارد.

 

21- گل همیشه بهارcalendula officinalis :

گياهي با برگ هاي قاشقي و ساقه منشعب كركدار به ارتفاع 25 الي 45 سانتيمتر اين گياه يك ساله بوده و اغلب در باغچه ها و پاركها بصورت تزئيني كاشته مي شود. گلها به رنگ نارنجي بوده و ميوه گياه خميده و داراي برجستگي هاي زبر مي باشد. بطور وحشي در جاهاي مرطوب، سايه و داراي حرارت كم و خوش آب و هوا رشد مي كند و اغلب گروهي است. اما در جاهايي كه آب كمي به گياه مي رسد امكان دارد بصورت انفرادي نيز رشد كند. دوران گل دهي از فروردين تا اواخر پاييز ادامه دارد و زمان برداشت گياه در طول تابستان ميسر مي باشد.

قسمت های مورد استفاده:

برگها و گلهاي گياه مورد استفاده دارويي قرار مي گيرند.

ترکیبات شیمیایی:

گياه حاوي مقداري اسانس فرار روغني، رزين،كالاندولين، اسيد ساليسيليك، ساپونين، اسيد ترپنوئيد و ديگر گلوكوزيدها و كالندولوزيدها است.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

1-  درمان جوش ها، التهابات پوستي و ترك پوست: گل هميشه بهار ماده اوليه توليد پماد كالاندولا است. اين پماد كه از عصاره گياه تهيه مي شود تأثير فوق العاده اي بر التهابات پوستي، ترك ها و ساير ناراحتي ها مانند جوشها دارد. براي تهيه اين پماد مي توانيد 4 تا 6 گرم عصاره گل هميشه بهار را با كره يا چربي مخلوط كرده و به شكل استعمال خارجي مورد استفاده قرار دهيد.

 2-    درمان زگيل و ميخچه: براي اين منظور برگ تازه گياه يا برگ در سركه خيسانده را به شكل ضماد به صورت استفاده خارجي در موضع قرار دهيد.

3-     درمان يرقان: خيسانده 1 تا 2 قاشق غذاخوري از گياه در نيم ليتر آب كه به شكل خوراكي مصرف مي گردد براي درمان يرقان موثر است. 

4-    تسکین دندان درد: از بخور اسپند برای تسکین دندان درد استفاده می شود.

5-    اثر پايين آورنده كلسترول خون: دم كرده 30 گرم گل هميشه بهار در يك ليتر آب اگر تماماً در يك روز مصرف شود براي پايين آوردن كلسترول خون مفيد است.

 

   -۲۲گل قاصدك :dandelion

گل قاصدك از جمله گلهايي است كه براي همه ما آشناست و احتياج به توضيح زيادي ندارد. اين گل در اغلب مكان ها به طور گسترده رشد مي كند داراي ريشه هاي عمود، برگهاي گسترده در سطح زمين و ساقه بدون برگ مي باشد كه در انتها به يك گل زرد و قشنگ ختم مي شود. گلها بعد از رسيدن به ميوه هاي متصل به قاصدك هاي كوچك تبديل مي شود. در تمام اعضاي گياه شيرابه سفيد رنگي جريان دارد كه خوراكي و غير سمي است. زمان گل دهي گياه از فروردين تا مهر به طور متناوب مي باشد. زمان برداشت قسمت هاي مختلف گياه به شرح زير است:

ريشه ها: اسفند، شهريور و مهر    سرشاخه ها: اسفند و فروردين

برگها: ارديبهشت تا شهريور       گلها: فروردين و ارديبهشت 

Dandelion Seed Head

قسمت های مورد استفاده:

     ريشه، ساقه، برگها و گل گياه.

ترکیبات شیمیایی:

گياه حاوي ترپن ها، تاراكساسين، ناراكستين، يك نوع گلوكوزيد، استرول ها، تاننها، اسيدهاي آمينه، اينولين، كائوچو و ويتامين ث مي باشد.

اثرات دارویی و طرز استعمال:

۱- تقويت معده و مسهل صفرا: ريشه و ساقه قاصدك شيره معده را تحريك كرده، باعث تقويت بوده و مسهل صفرا مي باشد. براي مصرف ريشه گياه بايد آنها را بطور عمودي تقسيم نموده و مدتي در آب سرد قرار دهيم تا مزه بد آن از بين برود و سپس به طور خام ميل نموده يا از جوشانده آن استفاده نماييم. ساقه را نيز مي توان به صورت سالاد يا مستقيماً مصرف نمود.

۲- درمان كم خوني: مصرف برگ هاي تازه گياه به صورت خوراكي به طور مستقيم يا به شكل سالاد مي تواند در درمان كم خوني موثر باشد. مصرف سالاد اين گياه در اروپا نيز متداول است.

۳- درمان گزيدگي مار، عقرب و زنبور: براي اين منظور ضماد ريشه گياه را روي محل گزيدگي قرار مي دهند.

مصرف اين گياه براي رفع خونريزي سينه، ازدياد شير، تنظيم قاعدگي، تصفيه خون، از بين بردن نارسايي هاي كبدي و بسياري از بيماري هاي ديگر مفيد است. توصيه مي شود كه استفاده از اين گياه را هرچند بصورت سالاد برگ و ساقه گياه در برنامه غذايي خود قرار دهيد.

 

- منابع:

۱- پزشكي سنتي مردم ايران       جلد ۱و۲  ايرج افشار         انتشارات روزنه ۱۳۷۷

۲- گياهان دارويي منطقه زاگرس شرقي( خوانسار)   آفاق شاهوردي انتشارات فارابي۱۳۸۴

۳- گياهان دارويي   سيد مهدي رضوي       انتشارات تلاش ۱۳۸۴

۴- رهيافتهاي توليد و فرآوري گياهان دارويي   جلد ۱ دكتر رضا اميربيگي    انتشارات فكرروز۱۳۷۴

۵- دانشنامه رشد http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-browse_categories.php?parentId=323

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم تیر ۱۳۸۵ساعت 16:7  توسط یعثوب شاهماری   | 

مسابقه ابرحباب

 

 

بسمه تعالی

یکی از مسائلی که از دوران کودکی و نوجوانی فکر اکثر انسان ها را به خود مشغول می‌سازد پی‌بردن به راز‌های نهفته در شگفتی‌های طبیعت است.اکثر ما در دوران کودکی هنگام مشاهده حباب‌های توخالی کف صابون که در فضا به صورت شناور به حرکت در می‌آیند و در پوسته فوق‌العاده نازک خود ایجاد یک رنگین کمان تمام عیار می‌نمایند، به عالم رویا پرواز کرده و سئوالات زیادی از خود پرسیده‌ایم، چرا حباب‌ها توخالی هستند؟ چرا حباب‌های کوچک کروی هستند؟ رنگ‌های زیبای سطح حباب‌ها از چیست؟ آیا می توان یک حباب به بزرگی دنیا داشت؟ حباب‌ها چگونه در زندگی ما تأثیر می‌گذارند؟ ....

 

 

 

اغلب این سئوالها بی‌پاسخ مانده و به ضمیر ناخود‌آگاه ما سپرده می‌شوند، به همین دلیل ما حتی در بزرگسالی نیز از بازی با حباب‌ها و تماشای آنها لذت برده و به عالم رویاهای کودکی سفر می‌نماییم.

 

 

تعدادی از دانشمندان شروع زندگی در کره زمین را به یک حباب ربط داده و معتقدند که زندگی در زمین با ایجاد یک حباب آغاز شده است.  حباب های سماوی یکی از زیباترین پدیده های نجوم موجود در فضا می باشد.

 

  

حباب‌ها امروزه در مسائل علمی و مهندسی نیز راه یافته‌اند. در صنعت تعدادی سعی در ایجاد حباب‌ها در فرآیندها یا محصولات خود دارند و تعدادی نیز سعی می‌کنند تا از ایجاد حباب ها در طول فرآیندها یا توسط محصولاتشان جلوگیری نمایند، تعدادی از ریاضی‌دانان مسائل بسیار پیچیده را با شبیه‌سازی توسط حباب‌ها حل می‌کنند و تعدادی از مهندسین نیز از اشکال ایجاد شده توسط حباب‌ها در محاسبات و نظریات خود استفاده می‌نمایند.

 

 

این بار می‌خواهیم به حباب‌ها به گونه دیگری بنگریم و پا در راهی بگذاریم که حباب‌ها راهنمایمان باشند، تا شاید سر از حکمت این دنیای توخالی در بیاوریم.در این راستا گروه شیمی دبیرستان امام صادق(ع) بعد از تجربه‌ای موفق در نظر دارد تا با کمک گروه شیمی اداره آموزش و پرورش منطقه دو مسابقه‌ای تحت عنوان ابـــــرحباب در سطح مدارس مقطع متوسطه این منطقه  با اهداف زیر برگزار نماید:

 

1-آشنایی با روش‌های مختلف آزمایش به روش آزمون و خطا

2-بررسی تأثیر توزین دقیق بر نتیجه آزمایش

3-تجربه روش‌های مختلف تحقیق کاربردی و استفاده عملیاتی از مفاهیم علمی

4-ایجاد فضای با نشاط علمی

5-تقویت روحیه کار گروهی

6-آشنایی با مفاهیم علمی مربوط به حباب‌ها و کاربرد این مفاهیم در صنعت

7-و ......

دانش‌آموزان تمام مدارس مقطع متوسطه منطقه دو آموزش و پرورش تهران می توانند با شرایط زیر در این مسابقه شرکت نمایند:

1-تمام اعضای تیم ها بایستی دانش آموزان یک مدرسه باشند.

2-اعضای تیمها می توانند، از پایه های مختلف باشند.

3-تیمها می توانند حداقل دو نفره و حداکثر 4 نفره باشند.

4- فرم ثبت نام تکمیل شده حتماً بایستی ممهور به مهر مرکز آموزشی باشد.

برای شرکت در مسابقه فرم فایل PDF ثبت‌نام را پرینت کرده بعد از تکمیل به آدرس زیر ارسال نمایید. 

5- تمام اعضای تیم بایستی حتماَ در روز برگزاری مسابقه حاضر باشند.

آدرس: شهرک قدس بلوار پاکنژاد بلوار دریا مجتمع آموزشی امام صادق(ع) دبیرستان پسرانه ریاضی و  فیزیک گروه شیمی

شماره تماس:88099126 و88099145 و09125398815

 

 

 

 

 

 

شرح مسابقه:

 

1- بخشهای مختلف مسابقه:

 

مسابقه در دو بخش تئوری و عملی برگزار خواهد شد، که عبارتند از:

 

1-   بخش تئوری: در این بخش دانش آموزان با مراجعه به کتب، سایتها و دیگر منابع اطلاعاتی در مورد حباب ها،ویژگی های خاص حباب ها، کاربردهای علمی و صنعتی حباب ها،روشهای تولید حباب بزرگ،ترکیبات مختلف لازم و سایر مفاهیم مربوطه تحقیق نموده و نتایج تحقیقات خود را با ذکر منابع مورد استفاده به صورت یک مقاله علمی ارائه مینمایند.

 

 

 

 

 

2-  بخش عملی: اعضای هر تیم در حین تحقیقات خود برای ارائه مقاله، می بایست به صورت عملی نیز آزمایش های متعددی انجام دهند تا بعد از بررسی تأثیر مواد مختلف بر ابعاد حباب هایشان به یک فرمولاسیون مناسب برای ایجاد حباب بزرگتر و مقاوم تر رسیده، ترکیب درصد مواد لازم برای فرمولاسیون مورد نظر را همراه با مقاله خود یک هفته قبل از شروع مسابقه ارائه نمایند. شایان ذکر است که برای رسیدن به چنین فرمولاسیونی لازم است تا تیم های شرکت کننده آزمایشهای مکرر و متعددی انجام داده و با کم یا زیاد کردن مقدار مواد، تغییر در ترکیبات، تغییر در روشهای ایجاد حباب و ... به یک فرمول دقیق رسیده و سپس در یک هفته باقیمانده تا مسابقه فقط و فقط با فرمولاسیون بدست آمده تمرین خود را انجام دهند تا در تهیه کردن و استفاده از فرمولاسیون خود مهارت عملی به دست آورند. در روز مسابقه تمامی تیمها می بایست مواد لازم برای تهیه فرمولاسیون خود را به همراه داشته باشند.

 

 

2-     داوری:

 

فاکتورهای داوری عبارتند از:

 

ردیف

فعالیت

امتیاز

1

مقاله علمی

40

2

بزرگی حباب

20

3

هماهنگی اعضاء گروه

20

4

بزرگترین حباب مسابقه

10

5

جلوه های ویژه

10

 

1 - فقط مقالاتی مورد داوری قرار می گیرند که حداقل یک هفته قبل از روز مسابقه به کمیته اجرایی رسیده باشند. لازم است فرمولاسیون نهایی در مقاله ذکر گردد.

2- برای امتیاز بزرگی حباب، بزرگترین حباب ایجاد شده توسط هر گروه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

3- هر گروه در روز مسابقه می تواند فقط  5 حباب درست نماید.

4- جلوه های ویژه عبارتند از ابتکارهایی که دانش آموزان عزیز می توانند برای هرچه زیباتر شدن حباب هایشان بکار ببرند، به عنوان مثال تولید دو حباب داخل هم یا تولید حباب سوراخ دار  و ....

 

 

- تمرین های لازم:

 

 

1-     روش ساخت حباب های بزرگ:

 

برای ساخت یک حباب بزرگ شما احتیاج به یک محلول مناسب دارید (برای مطالعه قابلیت های این محلول به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.)، فرمول چند نوع محلول در زیر

 

 

آمده است، شما خود نیز می توانید به روش آزمون و خطا فرمول های بدست آورید. ولی الآن مسئله اصلی ما این است که چگونه می توان با استفاده از این محلول مناسب حباب های بزرگتر و بزرگتری درست نمود، یکی از روشهای مرسوم استفاده از وسایل حلقوی شکل و دمیدن در آنهاست، که این دمیدن می تواند به وسیله دهان در ابعاد کوچک یا به وسیله جریان هوا در ابعاد بزرگ صورت پذیرد. حالت دوم به این صورت است که شما چهار قطعه نخ در ابعاد مساوی انتخاب نموده با گره زدن آنها به یکدیگر یک مربع یا یک مستطیل درست کنید، حال تمام نخ ها را در محلول فرو برده و بعد از آغشته شدن کل نخ ها به محلول به آرامی  از ظرف خارج نموده و از هم باز نمایید، در این حالت شما یک سطح مربعی (یا مستطیلی) از لایه کف خواهید داشت، حال سعی کنید تا با حرکتی مانند تا کردن یک ملافه دو سر این مساحت را به هم رسانده و یک سطح کروی شکل ایجاد نمایید، برای موفقیت در این کار به تمرین زیادی نیاز دارید. بعد از مدتی تمرین به این نتیجه خواهید رسید که مهارت فوق العاده ای در این زمینه کسب کرده اید. حال می بایست در زمینه بهینه سازی فرمولاسیون خود اقدام نمایید.

 

 

 

 

 

برای این منظور شما یک فرمول را به عنوان پایه در نظر گرفته و با کم یا زیاد کردن مواد مختلف سعی کنید به فرمولاسیونی برسید که حباب های بزرگتری ایجاد نماید. می توانید با ثابت نگه داشتن بقیه فاکتورها تأثیر مواد مختلف را به خوبی بررسی نمایید. به عنوان مثال در فرمول شماره 1 با ثابت نگه داشتن مقدار مایع ظرف شویی و آب مقطر و با کم یا زیاد کردن مقدار گلیسیرین طی آزمایش های متعدد میزان تأثیر گلیسیرین  بر بزرگی حبابتان را بررسی نمایید.   

 

 

2-     چند فرمول پیشنهادی:

 

فرمول شماره 1 :

 

                               3/2 پیمانه مایع ظرف شویی

1 قاشق سوپ خوری گلیسیرین

3.8  لیتر آب مقطر

 

- فرمول شماره 2 :

 

1 لیتر آب خالص

31 گرم گلیسیرین

1 قالب صابون پودر زیتون

 

3-        فرمول شماره 3 :

 

31 گرم گلیسیرین

1 لیتر آب خالص

1 قالب پودر صابون زیتون

62 گرم روغن نارگیل

 

4-        فرمول شماره 4 :

 

4.5 پیمانه آب مقطر

0.5 پیمانه مایع دستشویی

0.5 پیمانه گلیسیرین یا روغن ذرت

 

5-        فرمول شماره 5 :

 

3/2 پیمانه مایع ظرف شویی

1 گالن آب مقطر

2 تا 3 قاشق سوپ خوری گلیسیرین

 

از آزمایش مواد دیگر غافل نشوید، شما می توانید با افزودن مواد مختلف به فرمولهای بالا حباب های بزرگتر و بهتری درست نمایید. مثلاً می توانید اثر روغن کتان ، پودر ژله، روغن زیتون یا مایع دستشویی و ... را در نسبت های مختلف آزمایش کنید. 

 

                                                                 

 

                                                تهیه و تنظیم: یعثوب شاهماری 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 16:1  توسط یعثوب شاهماری   |